Štefan IskraŠtefan Iskra
Mark GazvodaMark Gazvoda
Helena KrižnikHelena Križnik

Svetovalnica: Prepoznate odvisnost od alkohola na delovnem mestu?

| 16.11.2017, 10:48 Rok Mihevc

O odvisnosti na delovnem mestu smo govorili v Svetovalnici. Tokrat smo imeli dve gostji in sicer Sando Jerman iz podjetja Moja zaposlitev ter Bernardo Škrabar iz detektivske agencije.

Sandra Jerman je uvodoma povedala, da konec novembra pripravljajo dogodek, na katerem želijo ozavestiti o odvisnosti na delovnem mestu. »Kaj lahko kadrovniki in vodje naredijo, če ugotovijo, da zaposleni uporabljajo prepovedane substance in kako lahko pri tem pomagajo. Ker če imamo dobrega zaposlenega, mu verjetno z veseljem pomagamo, da ostane v naši ekipi še naprej.«

Bernarda Škrabar, ki pomaga pri odkrivanju zlorabe različnih prepovedanih substanc, pa se pri svojem delu dnevno srečuje s konkretnimi primeri in ima kar nekaj podatkov o odvisnosti. »Po grobih ocenah je v Sloveniji 130.000 do 175.000 ljudi odvisnih od alkohola, kar je zelo zaskrbljujoče, saj jih vsaj 40% alkohol uživa na škodljiv način. Opravimo od 10-20 testov alkoholiziranosti mesečno in približno 3 teste za droge.«

Ko delodajalec opazi, da se z določenim delavcem nekaj dogaja, pokličejo detektivsko agencijo, pravi Škrabarjeva. »Če sumijo, da uživa droge ali alkohol, pridemo na kraj in opravimo test, glede na rezultat pa se ukrepa naprej.« Če je delavec pod vplivom, se ga odstrani z delovnega mesta, potem je od podjetja odvisno kaj bo z njim naredilo. »Opravljamo pa tudi preventivne preizkuse, ko smo na mesečni ravni dogovorjeni, da opravimo alkoteste celotnega kolektiva. Pri tem se vzpostavi zavedanje, da lahko pridemo kadarkoli. Rezultati so, da je tudi zaradi takšnega ukrepa zmanjšana zloraba alkohola na delovnem mestu.«

Odvisnost od alkohola je lahko problem na vsakem delovnem mestu, bolj tvegana zaradi narave dela pa so mesta v gradbeništvu, trgovini, skladiščih, proizvodnji, kjer se lahko res kaj zgodi. »Če nekdo alkoholiziran rokuje z viličarjem ali prestavlja težke stvari, potem to ni grožnja samo zanj, ampak je lahko tudi za ostale delavce.« Sicer pa tudi dela v pisarni in administraciji, ko imajo delavci stik s strankami, lahko pride do slabega ugleda podjetja.

Ko pride do odpuščanja zaradi tovrstnih težav, so brezposelni na poti novega iskanja. »In je velik problem in minus, če imaš nekje zapisano, zaradi katerega vzroka si bil odpuščen. Delodajalci so namreč zelo previdni in preverjajo tudi tako, da pokličejo nekdanjega delodajalca, zakaj je bil njihov kandidat za delovno mesto odpuščen.« Jermanova svetuje, da se tovrstni ljudje uredijo in poiščejo pomoč. »Vsakdo, ki pokaže zanimanje, lahko to stori. Veliko je brezplačnih pomoči.«

Mora pa delodajalec postaviti jasna pravila igre, ki so povezana s pravilniki, opozarja Škrabčeva. »Da so stvari jasne, do kam lahko gremo in čez kaj več ne smemo. Jasna pravila ter odkrita komunikacija so ključni.«

Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...