Družina
Cerkev v Avstraliji po referendumu o porokah istospolnih za zaščito verske svobode
Svet | 15.11.2017, 11:34 Petra Stopar
Avstralci so na referendumu preko pošte podprli možnost uzakonitve homoseksualnih porok. Škofje ob tem poudarjajo, da mora vsaka zakonodajna sprememba nujno vključevati tudi ukrepe za zaščito verske svobode.
Po navedbah avstralskega statističnega urada je za možnost uzakonitve porok istospolnih partnerjev glasovalo slabih 62 odstotkov tistih, ki so se udeležili glasovanja, ki je bilo sicer neobvezujoče in omogočeno po pošti. Ankete se je udeležilo 80 odstotkov od skupno 16 milijonov volilnih upravičencev. Po oceni premierja Malcolma Turnbulla je izid jasen, zato bo vlada zakonodajo za izenačitev pravic s heteroseksualnimi pari sprejela do božiča.
Ob tem je predsednik avstralske škofovske konference nadškof Denis Hart parlament pozval, naj si prizadeva za enotnost Avstralcev, tako da spoštuje različne poglede na poroko. »Katoliška Cerkev in mnogo drugih, ki si prizadevajo za ohranitev definicije zakonske zveze, kot je sprejeta že stoletja, še naprej dojemamo zakonsko zvezo kot posebno skupnost med žensko in moškim, ki omogoča spočetje in vzgojo otrok,« je zapisal nadškof v Melbournu.
Kot je pojasnil, bo Cerkev »še naprej spoštovala dostojanstvo LGBT oseb« ter skrbela za ohranitev vrednosti in dostojanstva »vseh ljudi, s katerimi se bo srečevala«. Če je za istospolne poroke glasovalo dobrih 7 milijonov volivcev, pa je bilo proti tej spremembi skoraj 5 milijonov ljudi, katerih mnenje mora parlament po nadškofovih besedah prav tako prepoznati in upoštevati, s tem da okrepi zavest o zaščiti verske svobode. »Pravice do verske svobode morajo Avstralcem zagotavljati, da še naprej lahko izražajo svoje stališče o poroki, da verske šole še naprej lahko učijo tradicionalno razumevanje poroke in da lahko organizacije nadaljujejo svoje delo v skladu s svojimi vrednotami,« je še zapisal predsednik avstralske škofovske konference.
Ob tem pogled v Veliko Britanijo: Kot poroča portal Crux, se je več kot 2200 katoliških šol v Angliji in Walesu odločilo za razmislek o tem, da s prijavnic umaknejo besedi »mati« in »oče«, ker sta po mnenju nekaterih staršev diskriminatorni do istospolnih in do rejnikov.