Strokovni direktor SBC in pobudnica peticije proti menjavi o vladnem političnem kadrovanju v knežjem mestu
| 29.11.2017, 14:40
Razmere v Splošni bolnišnici Celje (SBC) so čedalje bolj napete. Nov odgovor na razrešitev poslovnega direktorja Marjana Ferjanca s strani sveta zavoda, je ustanovitev civilne iniciative proti razgradnji bolnišnice.
Civilna iniciativa za ohranitev rasti in razvoja celjske bolnišnice, ki jo vodi specialistka nevrologije Irenca Pustovrh opozarja vlado, da naj ne ruši vodstva bolnišnice, saj bo to lahko pripeljalo do rušenja celotne strukture bolnišnice. Podpise, teh imajo že več kot 1500, zbirajo ves dan v avli bolnišnice, podpora ljudi pa je čedalje večja. »Ta problematika je prišla v medije tako, da vsaj medijskega molka ni več, molk politike pa je še vedno prisoten. Pričakujemo, da bo vlada razumela ta civilni pritisk in da bodo razmislili še enkrat ali je smiselno rušiti nekaj, kar dela dobro in postavljati nekaj, za kar ne vemo ali bo delalo dobro,« je povedala Pustovrhova. Dodala je, da si ne želijo kaosa v bolnišnici, ki dela dobro in se lahko pohvali tudi z nizko zadolženostjo. Na vprašanje ali ocenjuje, da gre pri menjavi zgolj za apetite po tako imenovanih političnih kadrovanjih, je pritrdila: »Zagotovo. Ne vidim drugega razloga pol leta pred volitvami. Mislim, da se je nekomu zaluštal ta položaj, lepo se je usesti na topel stol tam, kje je nekdo drug pred teboj vse naredil. Mislim, da je trn v peti naša bolnišnica marsikomu na drugi strani Trojan. Razvijajo se nekateri oddeli zelo lepo. Imamo nekatere oddelke, ki so celo bolj uspešni od kakšnih kliničnih centrov, a to ne sme biti razlog za rušenje bolnišnic.«
Državni zbor je sicer nedavno sprejel zakon s katerim je na pobudo ministrice dal 136 milijonov evrov bolnišnicam za pokritje izgub, v tistem zakonu pa je tudi opredeljen način sanacije bolnišnic in organov, ki bodo izvajali sanacijo in nadzor nad tem. Prav to naj bi bila podlaga za menjave v bolnišnicah. Ali gre za hinavsko potezo vlade? Pustovrhova odgovarja: »Po moje zelo hinavsko. Menjali bodo tiste, ki jim politično neodgovarjajo, pustili pa tiste, ki so politični somišljeniki ne glede na to kako dobro ali slabo so delali in gospodarili s sredstvi.«
Strokovni direktor Splošne bolnišnice Celje sicer specialist splošne kirurgije in specialist za travmatologijo Franci Vindišar, je na vprašanje, kateri so največji očitki vladi in ali smo spet priča slepemu kadrovanju, kot smo ga videli v UKC Ljubljana dejal: »Kar se tiče SBC lahko trdim, da gre pri nas za poskus politične destabilizacije Splošne bolnišnice Celje. Kajti predlagana zamenjava poslovnega direktorja je že in bo v prihodnosti, če bo do te razrešitve dejansko prišlo, povzročila nestabilno delovanje SBC.«
Popolnoma ignorantski odnos do bolnišnice s strani novih članov sveta zavoda, ki jih je predlagala vlada, kaže tudi na odnos vlade, ki ga ima do tega sektorja. Kot pa je dejal Vindišar, ti člani sveta ne uživajo njihovega zaupanja. »Ti predstavniki sveta zavoda niti enkrat niso izkazali potrebe po tem, da bi spoznali bolnišnico Celje, da bi šli na ogled, da bi se jim predstavili mi in da bi se seznanili s težavami. To se jim je zdelo nepomembno. Predsednik sveta zavoda je celo delaj, da je to skoraj da narobe, če bi si on kot najvišji predstavnik tega organa zavoda bolnišnico ogledal. Tako pa nekaj ur popolne na leto sedi v predavalnici in misli, da lahko kar upravlja to bolnišnico. To je za nas popolnoma nesprejemljivo,« je za Radio Ognjišče povedal strokovni direktor SBC Vindišar.