Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Tanja DominkoTanja Dominko

Svet katoliški laikov in Civilni iniciativi Bogatimo šolstvo ostro proti spremembi ustave

| 29.11.2017, 12:32

Besedam kritike upokojenega ljubljanskega nadškofa Antona Stresa med včerajšnjo sveto mašo ob 23-letnici Radia Ognjišče zoper nameravano spremembo ustave v delu, ki govori o financiranju zasebnih osnovnih šol, sta se pridružili še dve organizaciji.

V Svetu katoliških laikov, ki združuje 36 katoliških laiških organizacij menijo, da želi vladajoča koalicija na ta način razveljaviti učinke odločbe ustavnega sodišča. Odzvali so se tudi v Civilni iniciativi Bogatimo šolstvo, kjer ugotavljajo, da "spodjedanje ustavne ureditve ni le nelegitmno in protiustavno, pač pa tudi nevarno za stabilnost in obstoj naše države".

Izjava DKPS o neustavnosti Zakona o financiranju osnovnih šol

Člani Društva katoliških pedagogov Slovenije ponavljamo svoje stališče, da je Zakon o financiranju osnovne šole še vedno neustaven.

Namesto da bi Državni zbor odpravil neskladnost zakona z ustavo, začenja postopek za spremembo Ustave RS. Zato ponovno poudarjamo, da zakon o financiranju osnovne šole ostaja še vedno neustaven, čeprav DZ začenja postopek za spremembo ustave. Zakonodajalec ve, da zakonov ne moremo sprejemati za nazaj. Zato je parlament dolžan izpolniti odločbo ustavnega sodišča in spoštovati določila tretje veje oblasti. Če obide ustavno določilo, samovoljno izniči avtonomijo ustavnega sodišča in ga podreja trenutni premoči v državnem zboru. To je nevarna igra, s katero se izničuje bistvo demokracije.

V izjavi za javnost, v kateri opozarjamo, da je Zakon o financiranju osnovne šole še vedno neustaven, smo med drugim zapisali: »Ustavno sodišče ugotavlja z ustavo dano pravico učencem do brezplačnega obiskovanja obveznega veljavnega programa osnovne šole, ne glede na to, ali ga izvaja javnopravna ali zasebnopravna ustanova. Ker je ustava to ustavno pravico učencev povezala z njihovo ustavno dolžnostjo, se mora iz javnih sredstev financirati tisto osnovnošolsko izobraževanje, ki je za učence obvezno. Država pa ne diskriminira samo zasebne šole v odnosu do javnih šol, ampak tudi zasebne šole med seboj. Waldorfska šola Ljubljana npr. prejema za osnovnošolski program 100 % financiranje, enako sredstev kot primerljiva javna šola. Osnovna šola Alojzija Šuštarja in Osnovna šola Montessori pa po veljavni zakonodaji dobita le 85 % sredstev. Ustavno sodišče je določilo, da mora vlada s spremembo zakona tudi vse zasebno osnovnošolsko izobraževanje financirati 100 %. Hkrati je ustavno sodišče razveljavilo določbo zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja, po kateri zasebne osnovne šole za izvajanje javno veljavnega osnovnošolskega programa prejemajo le 85 % sredstev. Državni zbor bi moral to spremembo uzakoniti že januarja 2016. Zakonodajalec, ki je skrbnik zakonodajnega reda, krši osnove pravne države. To je nedopustno!«

Hkrati se pridružujemo stališčem številnih pravnih strokovnjakov in kritične javnosti v zvezi z odločitvijo 60 poslancev Državnega zbora, da začne postopke za spremembo Ustave RS glede financiranja osnovnega šolstva. Ob vsem tem moramo upoštevati dejstvo, da vsi državljani plačujemo davke, iz katerih se financira tudi šolstvo. Tako ima vsak državljan pravico, da se sam odloči, ali bo njegov otrok pod enakimi pogoji obiskoval javno ali zasebno šolo. Zato mora biti izhodišče enako in le to je pravično.

Člani Društva katoliških pedagogov Slovenije opozarjamo Državni zbor, da krši slovensko zakonodajo in s svojim delovanjem ne uveljavlja načela pravne države, ne spoštuje ustave. Svojo politično moč uveljavlja na podlagi ideoloških predsodkov, namesto da bi bil zgled pravičnosti, enakosti in spoštovanja različnosti. Pričakujemo, da državni zbor čim prej popravi nezakonitost, ustavi postopek spremembe ustave ter spoštuje avtonomijo tretje veje demokratične oblasti.

Izjava za javnost ob začetku postopka za spremembo 57. člena Ustave Civilne iniciative

Starši vseh slovenskih zasebnih osnovnih šol, zbrani v civilni iniciativi "Bogatimo šolstvo", z osuplostjo spremljamo odločenost vladajoče politike, da spremeni 57. člen Ustave Republike Slovenije, pri tem pa je ravnodušna do temeljnih načel ustavne demokracije.

Zlorabo pravne oblike ustavnega amandmaja in nelegitimno sprevrženost njenega motiva ji očitajo praktično vsi izpostavljeni pravni strokovnjaki. Da to počne, ker želi obiti odločbo ustavnega sodišča, je očitno, saj je to večkrat posredno priznala tudi sama. Oblastni samopašnosti je ob zadostni politični podpori in pravni ignoranci očitno lahko podvržena vsaka človekova pravica, ki oblastnikom ni všeč. Spodjedanje ustavne ureditve ni le nelegitmno in protiustavno, pač pa tudi nevarno za stabilnost in obstoj naše države.

Več: Splet

Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc) Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc)

Do konca koncerta Klic dobrote zbrali ...

Slovenska karitas je pripavila že 34. dobrodelni koncert Klic dobrote za slovenske družine v stiski. Iz dvorane Golovec v Celju so ga lahko neposredno spremljali gledalci RTV SLO 1 in poslušalci ...

Skupinska fotografija radijskih sodelavcev (photo: Rok Mihevc) Skupinska fotografija radijskih sodelavcev (photo: Rok Mihevc)

30 let največje slovenske župnije

28. november je za Radio Ognjišče že tri desetletja prazničen. Na ta dan leta 1994 smo v ljubljanskem studiu, ki se nahaja v polkletnih prostorih Zavoda svetega Stanislava, začeli z oddajanjem ...

Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc) Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc)

30 let Radia Ognjišče: O medijih z mediji

V oddaji Pogovor o smo gostili pomembne soustvarjalce slovenskega medijskega prostora in se posvetili aktualnemu stanju in spremembam v preteklih treh desetletjih. Med sogovorniki so bili ...