Najuglednejši pravni strokovnjak Jaklič: Slovenska realnost še ni harmonizirana z zahodno demokratično stvarnostjo
Slovenija | 28.11.2017, 16:22
Podjetje Tax-Fin-Lex je danes pripravilo okroglo mizo z najuglednejšimi strokovnjaki s treh področij za leto 2017.
Obiskovalci in uporabniki istoimenskega portala so za najuglednejšega davčnega strokovnjaka izbrali Mariana Wakouniga, za najuglednejšega finančnega strokovnjaka Marjana Odarja in za najuglednejšega pravnega strokovnjaka ustavnega sodnika Klemena Jakliča. Gre tudi za našega rednega gosta oddaj "Spoznanje več, predsodek manj", ki je v samo pol leta odkar je na ustavnem sodišču pripravil več kot deset ločenih mnenj.
Poleg soglasnih odločitev je Jaklič v pol leta tako napisal kar 15 ločenih mnenj, v katerih je, kot je zapisal na svojem tviterju, razsodili v prid pravice posameznika, sodniki, ki se označujejo za levo-liberalne, pa v prid države. "Slovenska fabricirana realnost je lahka tarča," je zapisal in za zadnjo oddajo na Radiu Ognjišče dodal: "Slovenska realnost še ni harmonizirana z zahodno demokratično stvarnostjo. Na Zahodu je na področju ustavnega prava jasno, kaj je to konzervativno, kaj je liberalno, kaj je levo-liberalno, desno-liberalno, kaj progresivno, itd."
Sogovornik je opozoril, da pri nas ta ločnica, kot je začrtana v medijih in javnosti, ne vzdrži. "Ločnica med temi svetovnonazorskim smermi, ki so vselej pomembne pri odločanju na področju ustavnega prava, je torej navidezna, neresnična, umetno ustvarjena. Verjamem, da se bo tekom let in desetletij to uskladilo s tem kar velja v razvitih demokracijah Zahoda, vendar ne, če ne bo nihče rekel bobu bob."
V oddaji je spregovoril o nekaterih ločenih mnenjih, posebej pa smo se ustavili pri tem, da je ustavno sodišče zavrglo še dve pobudi vodje gibanja Davkoplačevalci se ne damo Vilija Kovačiča glede referenduma o drugem tiru. Takrat je Jaklič zapisal, da "vse kar se zgodi šele sredi kampanje, ali celo po izpeljani kampanji, že nepovratno vpliva na stališča volivk in volivcev, ki so podvrženi taki kampanji".
Jaklič se v oddaji ni opredelil do predloga spreminjana ustave zaradi zasebnega šolstva, saj meni, da bi to lahko znova prišlo v odločanje pred sodniki, je pa spomnil na besede ustavne sodnice Jadranke Sovdat: "Predsednica ustavnega sodišča Sovdatova je to delno komentirala v javnosti, ko je dejala, da je možen ustavni amandma, ki nadigra odločitev ustavnega sodišča. Jaz sam bi bil še nekoliko bolj zadržan, ne bi se opredelil niti do tega," je dejal Jaklič, ki ga bomo znova gostili tretji ponedeljek v decembru.
Povezava do ločenih mnenj ustavnega sodnika Klemena Jakliča: Twitter