Jure SešekJure Sešek
Aleš KarbaAleš Karba

Odzivi na opero Desti brat v Novem mestu nad pričakovanji

| 28.11.2017, 11:41

Razprodani sedeži, navdušene stoječe ovacije in dodatne predstave spremljajo Opero Deseti brat, ki je nastala pod taktirko Aleša Makovaca. Kulturni center Janeza Trdine v Novem mestu že od premiere, 22. novembra gosti to romantično opero po romanu Josipa Jurčiča. Predstave bodo na ogled do četrtka.

Producent, dirigent in skladatelj opere, ravnatelj akademije Konservatorija za glasbo Jurija Slatkonje Aleš Makovac je za opero posodobil libreto Mirka Mahniča iz leta 1951. Makovac je povedal, da je omenjena romantična opera v treh dejanjih napisana v pretežno tonalnem jeziku, ki je bližji širšemu občinstvu, hkrati pa prinaša svež pogled na določena poglavja slovenske zgodovine.

Napisal jo je za deset solistov, otroško vlogo, 24-članski zbor, plesalce in godalni kvartet s klavirjem. Zaradi več vzporednih zgodb je zelo barvita, pri njenem pisanju pa ga je vodila želja, da bi na odru upodobil navadne ljudi in ne odmaknjene like preteklosti. Režiserka opere je Eva Hribernik, pri pripravi projekta je sodeloval Zavod Novo mesto.

Mezzosopranistka Irena Yebuah Tiran, ki v operi nastopa v glavni ženski vlogi, hkrati pa pri podvigu sodeluje kot vodja solistov, je dodala, da v glavnih moških vlogah nastopata tenorist Klemen Torkar in baritonist Rok Bavčar. Med drugimi pevci je navedla še Katjo Konvalinko, Jako Mihelača, Matjaža Stopinška, Igorja Goloba, Žigo Kasagića, Antona Habjana, Lucasa Somozo Osterca, Dejana Herakovića, Dominga Stasija, Andreja Debevca, Valerijo Šoster in Mateja Praprotnika. Več solistov bo sicer pelo približno polovico predvidenih predstav.

Po besedah izvršnega producenta Bojana Bencika umetniški ansambel šteje 50 nastopajočih, k sodelovanju so povabili tudi novomeško Folklorno društvo Kres. Projekt predvidoma stane 50.000 evrov. Pokriti ga nameravajo predvsem z vstopnino in s prispevki pokroviteljev, novomeška občina je zanj prispevala 4000 evrov. Na povabilo koroških Slovencev bodo opero Deseti brat izvedli tudi v Celovcu.

Libreto je nastal na podlagi libreta, ki ga je leta 1951 za istoimensko opero Mirka Poliča napisal režiser, lektor in pisatelj Mirko Mahnič.

Aleš Makovac je na ljubljanski Akademiji za glasbo leta 2006 končal študij sakralne glasbe in pred tem prejel študentsko Prešernovo nagrado. Akademsko šolanje je nadaljeval s študijem dirigiranja in kompozicije, s krajšimi prekinitvami pa deluje kot ravnatelj novomeškega Konservatorija za glasbo Jurija Slatkonje. Na koncertnem področju je dejaven kot dirigent, zborovodja, organist in skladatelj. Leta 2014 je v Novem mestu ustanovil Vokalno akademijo Jurija Slatkonje.

Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc) Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc)

Do konca koncerta Klic dobrote zbrali ...

Slovenska karitas je pripavila že 34. dobrodelni koncert Klic dobrote za slovenske družine v stiski. Iz dvorane Golovec v Celju so ga lahko neposredno spremljali gledalci RTV SLO 1 in poslušalci ...

Skupinska fotografija radijskih sodelavcev (photo: Rok Mihevc) Skupinska fotografija radijskih sodelavcev (photo: Rok Mihevc)

30 let največje slovenske župnije

28. november je za Radio Ognjišče že tri desetletja prazničen. Na ta dan leta 1994 smo v ljubljanskem studiu, ki se nahaja v polkletnih prostorih Zavoda svetega Stanislava, začeli z oddajanjem ...

Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc) Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc)

30 let Radia Ognjišče: O medijih z mediji

V oddaji Pogovor o smo gostili pomembne soustvarjalce slovenskega medijskega prostora in se posvetili aktualnemu stanju in spremembam v preteklih treh desetletjih. Med sogovorniki so bili ...