Robert BožičRobert Božič
Marko ZupanMarko Zupan
Tone GorjupTone Gorjup

Nov državni svet

Slovenija | 24.11.2017, 14:59

V novem sklicu državnega sveta bo iz vrst funkcionalnih interesov precej novih imen. Čeprav je kar nekaj obrazov enakih kot doslej, pa se bodo morali nekateri tudi posloviti, in sicer med njimi predsednik Zadružne zveze Slovenije Peter Vrisk, ki ga bo nasledil podpredsednik Kmetijsko gozdarske zbornice Branko Tomažič.

Vrste delodajalcev bodo predstavljali direktor družbe Mahle Letrika Bovec Mitja Gorenšček, predsednica Trgovinske zbornice Slovenije Marija Lah, generalni sekretar Združenja delodajalcev Slovenije Jože Smole in generalni sekretar Združenja delodajalcev obrti in podjetnikov Slovenije Igor Antauer.

Antauer in Lahova sta bila svetnika že v trenutnem sklicu, novinca pa sta Gorenšček in Smole. Iz vrst svetnikov se poslavljata nekdanji predsednik Združenja delodajalcev Slovenije Milan Lukić - ustanovitelj proizvajalca montažnih hiš Lumar, ki ga je maja lani nasledil Marjan Trobiš, prvi mož družbe Boxmark - ter prav tako nekdanji prvi mož združenja delodajalcev Stojan Binder, sicer direktor družbe Sinet.

Delojemalce bodo zastopali prva dama Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Lidija Jerkič, sekretar Sindikata delavcev gradbenih dejavnosti Slovenije Oskar Komac, sekretar Sindikata delavcev trgovine Slovenije Ladislav Rožič ter vodja Konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj. Komac in Štrukelj sta že zdaj svetnika, nova sta Jerkičeva in Rožič, in sicer namesto Dušana Semoliča in Draga Ščernjaviča.

Interese kmetov bosta branila predsednik in podpredsednik Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije Cvetko Zupančič in Branko Tomažič. Zupančič je bil svetnik že v tem mandatu, poslavlja pa se predsednik Zadružne zveze Slovenije Peter Vrisk.

Obrtnike bo tudi v novem sklicu predstavljal Alojz Kovšca, sicer predsednik območne obrtne zbornice Ljubljana Bežigrad in član upravnega odbora Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije. Preskusil se je tudi v politični sferi, ko je pred zadnjimi volitvami ustanovil Gospodarsko aktivno stranko. Samostojne poklice bo med svetniki še naprej zastopala odvetnica Bojana Potočan. Od petih svetnikov, ki so v zadnjem sklicu v državnem svetu predstavljali negospodarske dejavnosti, je uspelo svetniško mesto obdržati le predstavniku zdravstva, poslovnemu direktorju ginekološke klinike UKC Ljubljana Petru Požunu.

Nekdanjega rektorja ljubljanske univerze, upokojenega profesorja Radovana Stanislava Pejovnika bo v novem sklicu kot predstavnica univerz, visokih in višjih šol nadomestila prorektorica ljubljanske univerze Branka Kalenić Ramšak. Namesto Zorana Božiča, učitelja na šolskem centru Nova Gorica, prihaja v državni svet kot zastopnik vzgoje in izobraževanja direktor Grm Novo mesto - centra biotehnike in turizma Tone Hrovat.

Iz DS se poslavlja tudi profesor s področja kemijskega inženirstva Janvit Golob, saj bo raziskovalno dejavnost v novem mandatu predstavljal vodja odseka za inteligentne sisteme na Institutu Jožef Stefan. Svetnik za področje socialnega varstva pa bo znova Boris Šuštaršič, predsednik Nacionalnega sveta invalidskih organizacij Slovenije, ki v DS prihaja namesto sekretarke skupnosti Centrov za socialno delo Darije Kuzmanič Korva.

Za zdaj ni znan le še predstavnik kulture in športa. Volilni zbor je Državna volilna komisija preklicala zaradi pritožbe Društva oblikovalcev Slovenije.

Svetniki lokalnih interesov

In kateri so svetniki, ki bodo zastopali lokalne interese? Volilni zbori so potekali v 22 volilnih enotah, v vsaki pa so izvolili po enega svetnika. V 1. volilni enoti (Ljubljana) je to Dejan Crnek, v 2. volilni enoti (Kamnik) Franc Rokavec, v 3. volilni enoti (Maribor) Franc Kangler, v 4. volilni enoti (Slovenska Bistrica) Milan Ozimič, v 5. volilni enoti (Celje) Marko Zidanšek, v 6. volilni enoti (Velenje) Bojan Kontič, 7. volilna enota (Ptuj) ima svetnika Rajka Fajta, 8. volilna enota (Ljutomer) Branka Šumenjaka, 9. volilna enota (Kranj) Igorja Velova, 10. volilna enota (Jesenice) Bogomirja Vnučca, 11. volilno enoto (Murska Sobota) bo zastopal Marjan Maučec, 12. volilno enoto (Nova Gorica) Tomaž Horvat, 13. volilno enoto (Tolmin) Bojan Režun, 14. volilno enoto (Novo mesto) Bojan Kekec, 15. volilno enoto (Črnomelj) Samer Khalil, 16. volilno enoto (Sežana)Davorin Terčon, 17. volilno enoto (Logatec) Miroslav Ribič, 18. volilno enoto (Koper) Boris Popovič, 19. volilno enoto (Slovenj Gradec) Franc Golob, 20. volilno enoto (Krško) Srečko Ocvirk, 21. volilno enoto (Trbovlje) Matjaž Švagan in 22. volilno enoto (Grosuplje) Dušan Strnad.

Po volitvah svetnikov so zelo veseli v SLS, saj imajo po novem sedem svetnikov, prepričani so, da so to dobri obeti za parlamentarne volitve.

Sedanji sklic državnega sveta bo 5-letni mandat novi sestavi predvidoma predal 12. decembra. Izvolili bodo tudi predsednika, saj sedanji Mitja Bervar ni kandidiral.

Slovenija, Politika
Borut Pahor na Stični mladih (photo: Stična mladih) Borut Pahor na Stični mladih (photo: Stična mladih)

Kakšno popotnico Stični mladih daje Borut Pahor?

Le še nekaj ur nas loči do največjega dogodka za katoliško mladino pri nas, Stične mladih. Da gre za zelo pomemben dogodek, priča tudi dejstvo, da se dogodka zadnja leta udeležujejo tudi ...

Br. Luka Modic, kapucin je duhovni vodja vsebin Stične (photo: NL) Br. Luka Modic, kapucin je duhovni vodja vsebin Stične (photo: NL)

Ta zemlja ni konec, na njej le kampiramo.

Vera je predaja, pravi Luka Modic, začne se, ko prepustimo Bogu, da deluje v nas in vodi naše življenje. "Ko rečemo: "Zgodi se", Bog položi v nas seme, ki se počasi razvija. Tudi vera se mora ...

Rešitev je morda bližje, ko si predstavljate! (photo: Pixabay / ai generated 8927480_1280) Rešitev je morda bližje, ko si predstavljate! (photo: Pixabay / ai generated 8927480_1280)

Vas boli hrbet? Spremenite navade.

Več kot polovica ljudi se v življenju vsaj občasno sreča z bolečinami v hrbtu, mnogi zaradi njih hudo trpijo. Rešitev je v resnici zelo preprosta, kar potrjujejo zdravniki, kirurgi in terapevti.

Siliranje (photo: Franz W. / Pixabay) Siliranje (photo: Franz W. / Pixabay)

EU komisija odobrila povišana predplačila SKP

Na Evropski komisiji so prejšnji petek odločili, da lahko države članice EU odslej upravičencem do plačil Skupne kmetijske politike, od 16. oktobra letos izplačajo višja predplačila za ...