Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Marko ZupanMarko Zupan
Petra StoparPetra Stopar

Papež: Jedrsko orožje daje lažno varnost

Cerkev po svetu | 10.11.2017, 14:19 Marta Jerebič

V Vatikanu danes in jutri poteka dvodnevni mednarodni simpozij o jedrskem razoroževanju, ki so se ga med drugim udeležili generalni tajnik Združenih narodov Antonio Guterres, nekdanji generalni direktor Mednarodne agencije za jedrsko energijo Mohamed Al-Baradei in ena zadnjih preživelih prič spusta jedrske bombe na Hirošimo. Papež Frančišek je v nagovoru obsodil posedovanje jedrskega orožja, ki po njegovih besedah daje lažno varnost.

V času ko Severna Koreja in ZDA kažeta svoje jedrske mišice, se zdi, da je svet brez jedrskega orožja še precej oddaljen. In medtem ko države namenjajo velike izdatke za orožje, so resnične prednostne naloge človeštva, kot so boj proti revščini, izobraževanje, zaščita okolja in spodbujanje človekovih pravic, potisnjene v drugi plan.

»Mednarodni odnosi ne morejo biti ujetniki vojaške sile, medsebojnega ustrahovanja in razkazovanja orožja,« je dejal papež. Po njegovih besedah orožje za množično uničevanje daje le lažen občutek varnosti in ne more predstavljati temelja za miroljubno sobivanje človeške družine. Ta je v etiki solidarnosti. Tudi govorniki na simpoziju so poudarili, da medsebojne grožnje z uničenjem ne prinašajo miru, ampak svet potiskajo na rob jedrskega holokavsta.

Po podatkih letošnje Nobelove nagrajenke za mir Mednarodne kampanje za jedrsko razoroževanje 9 držav skupaj poseduje 15.000 kosov jedrskega orožja. ZDA in Rusija imata 1800 kosov pripravljenih, da jih lahko sprožita v nekaj minutah, večina od njih pa je močnejša od atomskih bomb, odvrženih leta 1945 na Japonsko.

Papež je opozoril, da so orožja, katerih učinek je uničenje človeške vrste, celo nelogična na vojaški ravni, saj je resnična znanost vedno v službi človeka. Kljub temu vidi luč upanja. Večina članic Združenih narodov je na primer pred časom sprejela resolucijo, v kateri so jedrska orožja opredeljena kot nezakonita vojna sredstva. Človeštvo mora stopiti na pot celostnega razvoja, le tako bo po papeževih besedah možno uresničiti utopijo o svetu brez smrtonosnega orožja.

 

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Papež Frančišek (photo: Vatican Media) Papež Frančišek (photo: Vatican Media)

Papež Frančišek: In tako sem prišel na svet ...

V več kot 80 državah sveta je danes izšla avtobiografija papeža Frančiška z naslovom Upanje. V slovenščini jo bomo dobili septembra. Izšla bo pri založbi Beletrina v prevodu novinarja in ...

Ljubljanska tržnica (photo: STA) Ljubljanska tržnica (photo: STA)

Tržnica s hladilnicami in garažo?

Ljubljanska mestna občina se je resno angažirala za projekt, ki bi pod osrednjo ljubljansko tržnico umestil garažo. Zdaj je v promocijsko kampanjo umestila besedilo, ki napeljuje k temu, da se ...

Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay) Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay)

Ko aktivisti vladajo ...

Vladi se mudi. Novo leto je jasen opomin, da se čas mandata neizprosno izteka in zato ne čudi, da se v proceduro sprejemanja v teh dneh seli morje predlogov zakonov, pravilnikov in uredb. Tako je ...

Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak) Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak)

Videopodkast Globine

V osmo sezono oddaje Globine, ki jo boste odslej lahko spremljali tudi v obliki video podkasta, stopamo tudi z novim ciklom. V svetem letu 2025 želimo odpreti komunikacijo med teisti in ateisti, ...