Svetovalnica: Milijon in pol prostih delovnih mest širom Evrope
| 16.10.2017, 11:25 Rok Mihevc
V tokratni Svetovalnici smo govorili o možnostih zaposlitve v tujini. Aktualne razmere je predstavila Mateja Grajzer iz Evropskega portala za zaposlitveno mobilnost – omrežje Eures.
Omrežje Eures deluje od leta 1994, naša država se je vanj vključila hkrati z vstopom v Evropsko unijo, torej leta 2004. V portal so vključene vse države Evropske unije in pa tudi Švica. Združuje prosta delovna mesta vseh javnih zavodov evropskega prostora, teh pa je trenutno nekje milijon in pol.
Delodajalci po Evropi iščejo deficitarne poklice, predvsem v zdravstvu, gostinstvu (kuharji so zelo iskan kader), veliko je povpraševanja po tehničnih poklicih. »Ko iščete po portalu, bodite pozorni na delovna mesta, označena z evropsko zastavico,« je opozorila naša sogovornica in hkrati povedala, da je trenutno registriranih več kot 300.000 iskalcev in 10.000 delodajalcev. Vse storitve so brezplačne.
Z registracijo si odprete dodatne možnosti iskanja in aplikacij. »Vnesete lahko svoj življenjepis, portal vas vodi po posameznih rubrikah, ko označite v kateri državi želite delati, ste vidni delodajalcem. Lahko si vnesete tudi iskane profile in točno želeno področje, aplikacija pa vas obvešča o prostih delovnih mestih.« Ob tem je Mateja Grajzer pojasnila, da življenjepisov ne sestavljajo, ker si ga mora vsak znati pripraviti sam, lahko pa jih pregledajo in predlagajo spremembe, da bodo bolj pritegnili delodajalca.
Iz tujine se v Slovenijo iskalci zaposlitve obračajo v majhnem številu. Največja ovira je po Grajzerjevih besedah jezik. »Težko delodajalec zaposli nekoga, ki ne zna slovenskega jezika. Večinoma se na nas obračajo partnerji slovenskih državljanov, sodelujoči po končanem projektu Erazmus, ki si želijo ostati v državi. Tujce, ki si želijo priti k nam, obravnavamo individualno in jim posredujemo informacije o življenju in delu v Sloveniji.«
Težava pri izmenjevanju delavcev je, da po vseh državah primanjkuje podobnega kadra. »Računalničarji so npr. iskani po vseh državah. Veliko je sicer ljudi s to izobrazbo, a delodajalci ponavadi iščejo prav iz določene stroke. Tako je težko dobiti dovolj primernih kandidatov.«
Na svojih mesečnih seminarjih omrežja Euresa, spodbujajo iskalce zaposlitve, da sledijo srcu. »Ljudem predstavimo informacije, da se lažje vključijo v državo, ki jim je po načinu življenja najbližje. A tudi vreme ni zanemarljiva zadeva. Vreme je po raziskavi drugi razlog, zaradi katerega se ne odločimo za državo.« Zato so pripravili na portalu zavihek »Življenje in delo«, kjer so osnovne informacije o tem, kako se registrirati pri bivanju, kakšne so povprečne plače, kako najeti stanovanje, kje iskati zaposlitev in kateri so najbolj iskani profili.