Svetovalnica: Carski rez je izhod v sili
Zdravstvo | 06.10.2017, 11:46 Rok Mihevc
Ljubljanska porodnišnica danes praznuje 30 let delovanja, zato smo v tokratni Svetovalnici, ki smo jo prenašali prav iz porodnišnice, govorili o porodu in nosečnosti. Z nami je bila predstojnica dr. Nataša Tul Mandič.
Porod tudi po 30 letih ostaja porod, je povedala Nataša Tul Mandič. »Je pa res, da se je veliko spremenilo, ne samo na področju porodništva, ampak nasploh v družbi.« Povprečna starost nosečnic narašča, medicina se je razvila, aparature so se spremenila in nekatere zastarele. »Pred 30 leti skoraj nismo imeli ultrazvočnih preiskav, zdaj z njimi tudi pomagamo, da se otrok rodi v boljši kondiciji, če nosečnost ne poteka idealno.«
Želje niso vedno »naš ukaz«
Če se le da, ustrežemo željam porodnice, je povedala naša sogovornica, a dokler gre vse po planu. »Veliko si jih želi ležati, sedeti, hoditi in to omogočimo, če je z obema vse dobro. Če pa obstajajo dejavniki tveganja, povemo, da je od tukaj naprej medicina, ki potegne glavne poteze, da se porod dobro konča.« Ob tem je pojasnila, da porod v vodi ni več tako aktualna stvar, kot je bila pred 20 leti. »Veliko porodnic si želi porod brez medicinske intervencije, kar seveda podpiramo. Ukrepamo pa, če gre nosečnost 10 dni čez rok, ker se lahko zaplete. Kar za nas ni tako sprejemljivo, pa je želja, da ne snemamo srčnega utripa otroka.«
10 pregledov v nosečnosti
Nosečnost traja 40 tednov, v tem času pa ženska opravi veliko pregledov pri ginekologu. Prvi je med 6. in 10. tednom in dostopnost tu je dobra, nosečnice se dobro odzivajo, pravi dr. Nataša Tul Mandič. Sledijo pregledi enkrat mesečno, v vsej nosečnosti jih je približno 10 pri zdravi ženski. Opravijo tudi vsaj dva ultrazvočna pregleda, pri prvem se ugotovi ali je nosečnost v maternici, koliko je plodov in kakšni so dejavniki tveganja. Pri drugem pregledu pa se pregleda morfologija ploda, torej njegov razvoj in velikost. Pri tretjem ultrazvočnem pregledu, ki je sicer samoplačljiv pa se ocenijo kromosomska tveganja. »Ostali pregledi so po presoji ginekologa, jih je pa več, če ima nosečnica sladkorno bolezen in visok pritisk.«
Učinkovite metode lajšanja bolečin
Analgezije včasih ni bilo, zdaj pa so na voljo različni tipi. »Kakšen način omogočimo, je odvisno od želja, stanja in kaj je na voljo. Pri nas imamo vse metode, od masaže, zdravil, maske s smejalnim plinom, do epiduralne analgezije. Vse metode so brezplačne, porodnica pa jih dobi, če si jih želi in če so izpolnjeni pogoji.«
Carski rez je izhod v sili
Bistveno več je tudi carskih rezov, a smo v Sloveniji še vedno na 20%, kar je zelo dobro, pravi dr. Tul Mandičeva. »Še vedno je najbolje, če ženska rodi po naravni poti. Če to ni možno, uporabimo carski rez kot izhod v sili. To namreč ni oblika poroda, ki bi si ga želeli, saj pride do več poporodnih zapletov.« Ob tem pojasnjuje, da je s carskim rezom preprezana maternica, ki se sicer zaceli, a ni »nedotaknjena«. Pri taki maternici pride pri drugem porodu do več zapletov. »Zato priporočamo vaginalni porod, a če ne gre, se odločimo tudi za to metodo.«