Nova italijanska volilna zakonodaja prezrla slovensko manjšino
Slovenija | 04.11.2017, 16:06 Tone Gorjup
Italijanski predsednik Sergio Mattarella je včeraj podpisal nov italijanski volilni zakon, znan tudi kot Rosatellum, ki je z današnjo objavo v uradnem listu že stopil v veljavo. Slovenci v Furlaniji- Julijski krajini, so pričakovali, da bo nova zakonodaja omogočila njihovo neposredno zastopanost v italijanskem parlamentu in senatu, a so bili njihovi predlogi zavrnjeni. Kot je za Radio Ognjišče povedal tajnik Slovenske skupnosti v Gorici Julijan Čavdek, za njih ni sprememb, do zastopstva pa bodo prišli le, če bo temu naklonjena katera od večjih strank.
Po novem bodo 64 odstotkov mandatov v italijanskem parlamentu izbirali po proporcionalnem in 36 odstotkov po večinskem sistemu. Po slednjem bodo tako volili 223 od 630 poslancev in 109 od 315 senatorjev. Preferenčnih glasov ni več. Za posamezne stranke je predviden triodstotni volilni prag za vstop v parlament, za koalicije strank desetodstoten. Slovenska skupnost je med razpravo o novi volilni zakonodaji po besedah Julijana Čavdka predlagala dve različici, po kateri bi imeli Slovenci v Furlaniji- Julijski krajini omogočeno izvolitev svojega predstavnika, ki bi si ga izbrali sami. V postopku sprejemanja zakonodaje so bili zavrnjeni vsi predlogi, saj je vlada na izglasovanje vezala zaupnico.
Glede jezikovnih oziroma narodnih manjšin v Italiji nova zakonodaja povzema prejšnja volilna pravila. Po njih lahko manjšinske stranke ali liste, ki na deželni ravni presežejo 20 odstotkov glasov, svoje poslance izvolijo neposredno. Kot je povedal Julijan Čavdek nemško in francosko govoreča skupnost na Južnem Tirolskem oziroma v Dolini Aoste, ki je na obeh območjih večinska, na tak način zlahka pride do predstavništva, za slovensko skupnost pa je to nemogoče, saj nima zadostnega števila članov, da bi v Furlaniji-Julijski krajini presegla ta prag. Tako bodo o tem, če naj kdo zastopa slovenjsko manjšino, odločale velike stranke. To ni to, kar si v slovenski skupnosti želijo, in kar Slovenci v Italiji upravičeno pričakujejo. Julijan Čavdek je prepričan, da bi slovenske oblasti na področju volilnega zakona v Italiji za svojo manjšino lahko storile veliko več. Po njegovih besedah ni dovolj, da se oglašajo samo takrat ko so zadeve v teku ali je že vse odločeno, kot je bilo v tem primeru. Slovenska vlada še zlasti zunanje ministrstvo bi moralo v dogajenje vstopiti veliko prej in boj konkretno, da bi dosegla bistveni premik pri sprejemanju zakonodaje, ki zadeva tudi manjšino. Čavdek pogreša enotno in boj jasno podporo. Slovenija bi morala odločno zahtevati zagotovljeno predstavništvo manjšine v italijanskem parlamentu tako kot jo ima italijanska manjšina pri nas.