Dr. Dimitrij Rupel
Rupel: Rajoy se v primeru Katalonije obnaša kot Milošević, ki je spreminjal ustavo in grozil.
| 03.11.2017, 13:19
Špansko sodišče naj bi izdalo nalog za prijetje odstavljenega katalonskega premierja Carlesa Puigdemonta. To informacijo je za belgijske medije potrdil njegov odvetnik Paul Bekaert. Kot je dejal, se bo Puigdemont, ki se je po razglasitvi neodvisnosti Katalonije zatekel v Belgijo, boril proti morebitni izročitvi. Da beg v Belgijo ni bil najboljša rešitev, je za naš radio ocenil opazovalec referenduma o katalonski neodvisnosti in prvi slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel.
Evropski nalog za prijetje in predajo je sodna odločba, ki jo ena od držav članic EU izda in pošlje drugi državi članici z namenom, da se oseba, ki je navedena v nalogu, aretira in preda državi, ki je nalog izdala. Organom pregona omogoča aretacijo osumljencev brez dolgotrajnih postopkov tradicionalnega izročanja. Bekaert je napovedal, da se bo njegov klient pritožil na zahtevo za izročitev, če jo bo belgijsko sodišče odobrilo. Če se Puigdemont in štirje odstavljeni ministri na zahtevo na izročitev ne bodo pritožili, bi jih Belgija Španiji lahko izročila v prihodnjih dneh. Belgija ima sicer za izročitev 60 dni časa.
Da ta beg v Belgijo ni bil najboljša rešitev, je za naš radio ocenil Rupel in dodal, da so bili Katalonci na razmere slabo pripravljeni. "Mislim, da je odhod predsednika Puigdemonta na žalost mogoče razumeti kot da beži iz Katalonije, in to ni dobro. Politično gledano to ni dobro. Ve je pa odvisno, kakšen bo rezultat volitev 21. decembra."
Rupel je na vprašanje, kako drugačna je situacija osamosvajanja Katalonije v primeru s Slovenijo še dejal, da bi lahko vlado v Madridu primerjali z Beogradom, Katalonijo pa s Slovenijo: "Navsezadnje sta razpadli istočasno Jugoslavija in Sovjetska zveza. Bil je konec komunizma in to je bil lahko rečem nek ugoden, ni bi bil ravno prijeten, ampak ugoden okvir za slovensko osamosvojitev. V katalonskem primeru seveda teh zunanjih pogojev ni."
Ocenil je še, da je razlika tudi v tem, da Katalonija nima svojih obrambnih struktur, kot jih je imela naša država: "Če ne bi bili tako dobro pripravljeni na trenutek konfrontacije z Beogradom, bi tudi pri nas bilo zelo podobno. Rajoy se obnaša kot se je obnašal Milošević. Tudi Milošević je spreminjal ustavo in grozil."
Sicer pa so se na novico o priprtju odstavljenih ministrov v Kataloniji odzvali z ogorčenjem in protesti. Pred zgradbo katalonskega parlamenta v Barceloni se je sinoči po ocenah policije zbralo okoli 20.000 ljudi. O demonstracijah poročajo tudi iz drugih katalonskih mest, kjer so se ljudje zbrali pred mestnimi hišami. Med drugim so o po 8000 demonstrantih poročali iz Girone, od koder je Puigdemont, in Tarragone. Številni Katalonci so iz protesta ponoči tudi na balkonih in skozi okna spontano tolkli po praznih loncih.