Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Tanja DominkoTanja Dominko

Kardinal Parolin v Zagrebu tudi o bl. Stepincu in Medžugorju

| 03.11.2017, 09:12

V minulih dneh je Hrvaško obiskal vatikanski državni tajnik kardinal Pietro Parolin. S predstavniki države in katoliške Cerkve so potrdili dobre odnose ter se poleg razprave o Evropi pogovarjal tudi o položaju Hrvatov in o potrebi po enakopravnosti vseh treh konstitutivnih narodov v Bosni in Hercegovini. Kardinal Parolin je komentiral tudi postopek kanonizacije bl. Alojzija Stepinca ter se na zanimanje novinarjev ustavil tudi ob vprašanju Medžugorja.

Kot je za naš radio dejala voditeljica na Hrvaškem katoliškem radiu Tanja Popec, so obisk Parolina na katoliški univerzi spremljali najvišji predstavniki države, Cerkve na Hrvaškem, verskih skupnosti, akademskega zbora in številni mediji. "Tako kot predsednica Republike Hrvaške, so po njenih besedah tudi drugi vladni predstavniki srečanje s kardinalom Parolinom ocenili izrazito pozitivno. Pogovori so potrdili tradicionalno dobre odnose med Hrvaško in Svetim sedežem ter dober in trajen dialog s Katoliško Cerkvijo na Hrvaškem. Poleg razprave o Evropi se je kardinal Parolin s predstavniki države pogovarjal tudi o položaju Hrvatov in o potrebi po enakopravnosti vseh treh konstitutivnih narodov v Bosni in Hercegovini. Dovolite mi, da posebej spomnim na besede, ki jih je kardinal Parolin dejal hrvaškim škofov o potrebi po evangelizaciji, ki dejansko vstopa v duše ljudi, kar je še posebej pomembno v današnjem hitrem tempu življenja... Sveti oče nas ne preneha spodbujati, da naj zapustimo trenutne preračunljivosti in naj opustimo skrb za biti všečen drugim in namesto tega izberemo pogled naprej ter tako začnemo od spodaj, od periferij, da pridemo do poti in vprašanj, ki so bistvenega pomena za našo prihodnost, za katera pa pogosto nimamo dovolj poguma, da bi jih reševali," je za Radio Ognjišče sporočila Tanja Popec.

Parolin o kanonizaciji bl. Stepinca

Tanja Popec
Tanja Popec © ARO
V nadaljevanju je poudarila, da je kardinal Parolin prišel v Zagreb z namenom opraviti predavanje na Hrvaški katoliški univerzi in tam blagosloviti eno najmodernejših predavalnic in trenutno največjo investicijo na področju znanosti v Hrvaški. Zato njegov obisk ni bil povezan s kanonizacijo bl. Alojzija Stepinca, ki je bil omenjen na srečanju z novinarji. "Kljub temu je priznal, da je zelo vidna velika ljubezen, ki jo hrvaški narod čuti do tega velikega pastirja: "Kardinal Stepinac je bil zagovornik resnice, kar je izpričal, ne samo z besedami in naukom, ampak je za to dal tudi svoje življenje. Zaradi tega smo lahko veseli, da je njegova svetost že potrjena s procesom beatifikacije." Ni mogoče reči natančno, kdaj bi lahko prišlo do kanonizacije je dejal kardinal in spomnil na delo mešane komisije med Katoliško in Srbsko pravoslavno Cerkvijo, ki je letos sklenila s pregledom vloge, ki jo je Stepinac imel v času med in po drugi svetovni vojni. "Nismo prišli do dokončne razlage zgodovinskega konteksta, vendar ostaja nesporno - kanonizacija bl. Alojzija Stepinca je notranje vprašanje Katoliške Cerkve." Članom komisije, kardinalu Bozaniću in škofu Škvorčeviću je izrazil hvaležnost za predano delo v komisiji, ki je kot je dejal opravila veliko "ekumensko gesto do naših pravoslavnih bratov". Kardinal Parolin je v Zagrebški katedrali daroval sveto mašo in molil na grobu bl. Stepinca," poroča Popčeva.

Kardinal Parolin o Medžugorju

Na vprašanje o dogajanju in reševanju statusa Medžugorja je kardinal Parolin dejal, da je na letu iz Rima preko Splita do Zagreba opazil veliko skupino romarjev iz Latinske Amerike, ki so iz Splita pot nadaljevali proti Medžugorju. Njegovo razmišljanje je kolegica Tanja Popec povzela z besedami: "Nobenega dvoma ni, da obstaja veliko zanimanje za Medžugorju, o čemer je nedavno opravil tudi neke razgovore. Poznan mu je Festival mladih, ki se tam odvija v začetku avgusta in se ga udeleži več deset tisoč mladih iz vsega sveta. Vendar, je opozoril kardinal Parolin, je poleg "nadnaravnega dogajanja v Medžugorju potrebno biti pozoren na pastoralo ljudi, ki prihajajo in to je tisto na kar je potrebno biti pozoren, saj v ta kraj prihaja zares veliko ljudi. Želja Svetega sedeža je, da se poudari prav ta del - pastoralni - da verniki lahko tukaj bolj pozorno poslušajo Božjo besedo, objahajo zakramente in doživljajo pristno izkušnjo vere". Kardinal Parolin je dejal še, da je naloga nadškofa Henrika Hoserja papeža seznaniti prav o pastoralnih izzivih in kot je msgr. Hoser povedal novinarjem ima o tem pozitivno mnenje. Sklepi predhodne komisije o fenomenu Medžugorja, kot tudi najnovejše ugotovitve Hoserja o pastorali v tej župniji so podatki, ki bodo služili temu, kakšen bo naslednji korak Vatikana. Več kot to, kardinal Parolin o Medžugorju ni razkril."

Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc) Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc)

Do konca koncerta Klic dobrote zbrali ...

Slovenska karitas je pripavila že 34. dobrodelni koncert Klic dobrote za slovenske družine v stiski. Iz dvorane Golovec v Celju so ga lahko neposredno spremljali gledalci RTV SLO 1 in poslušalci ...

Skupinska fotografija radijskih sodelavcev (photo: Rok Mihevc) Skupinska fotografija radijskih sodelavcev (photo: Rok Mihevc)

30 let največje slovenske župnije

28. november je za Radio Ognjišče že tri desetletja prazničen. Na ta dan leta 1994 smo v ljubljanskem studiu, ki se nahaja v polkletnih prostorih Zavoda svetega Stanislava, začeli z oddajanjem ...

Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc) Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc)

30 let Radia Ognjišče: O medijih z mediji

V oddaji Pogovor o smo gostili pomembne soustvarjalce slovenskega medijskega prostora in se posvetili aktualnemu stanju in spremembam v preteklih treh desetletjih. Med sogovorniki so bili ...