Pokrajina Katalonija v Španiji
Puigdemont v Bruslju sklical novinarsko konferenco; deklaracija o neodvisnosti Katalonije razveljavljenja
| 31.10.2017, 13:42
Odstavljeni katalonski premier Carles Puigdemont, ki se je s petimi ministri svoje vlade zatekel v Belgijo, je imel nekaj pred 13. uro v bruseljskem Press Clubu novinarsko konferenco. Poudaril je, da bosta mir in dialog glavno orožje Kataloncev ter, da so s svojim umikom iz Barcelone potrdili svojo zavezanost mirnemu reševanju spora, ki je nastal s špansko vlado. Medtem pa naj bi špansko ustavno sodišče po poročanju medijev razveljavilo deklaracija o neodvisnosti Katalonije, ki jo je v petek sprejel katalonski parlament. Zahtevo za razveljavitev je naslovila vlada španskega premierja Mariana Rajoya. Puigdemont kljub temu vztraja, da je referendum dejstvo in da se morajo španske oblasti z njim sprijazniti. Katalonija sicer do danes ni bila deležna še niti enega mednarodnega priznanja suverenosti.
Kar se je ugibalo včeraj ves dan, je bilo sinoči potrjeno, da je Puigdemont z nekaterimi ministri pobegnil v Belgijo. Kaj kmalu po 12.30 je bilo jasno, da bo prostor za novinarsko konferenco mnogo premajhen. Zato je Puigdemont govoril v katalonskem, španskem, francoskem in angleškem jeziku. Zanikal je, da bi v Belgiji iskal azil, ampak je dejal, da je v Bruselj in ne v Belgijo, v Bruselj prišel zato, ker gre za evropsko prestolnico. »To ni belgijsko vprašanje. Tukaj v Bruslju sem v prestolnici Evropske unije. To ni zadeva belgijske politike,« je dejal Puigdemont in dodal, da gre pri tem za vprašanje varnosti in svobode. Dejal je še, da bo spoštoval rezultate regionalnih volitev v Kataloniji, ki jih je Madrid napovedal za 21. decembra.
Na prihod Puigdemonta v Belgijo se je že odzval podpredsednik belgijske vlade Kris Paeters in kritiziral katalonskega premierja. "Če kdo razglasi samostojnost, potem je bolje, da ostane v bližini svojega naroda," je dejal Paeters. Španski zunanji minister Alfonso Dastis je dejal, da bi bil presenečen, če bi Belgija Puigdemontu odobrila azil. Medtem pa je Puigdemont zanikal, da je njegova vlada pripeljala do kaosa v Kataloniji. Dejal je, da je s tem na dan referenduma začela španska vlada. »S kaosom je prvega oktobra začela španska stran. Do tistega dne so se vsi postopki v tem procesu odvijali po mirni poti, to pot je z nasiljem skalila španska policija, ki je nato nadaljevala s kaosom.«
Špansko ustavno sodišče pa je medtem razveljavilo deklaracijo o samostojnosti Katalonije. Po poročanju španskega dnevnika El Mundo je sodišče predstavnike katalonskega regionalnega parlamenta tudi opozorilo, da zaustavijo vsako pobudo, ki bi se nanašala na izvajanje deklaracije, ki jo je katalonski parlament sprejel minuli petek. Zahtevo za razveljavitev je na ustavno sodišče naslovila vlada španskega premierja Mariana Rajoya.
Sicer je špansko tožilstvo proti odstavljenemu katalonskemu predsedniku in članom njegove vlade vložilo obtožnice, v katerih jim med drugim očita upor in nezakonito prisvajanje javnih sredstev. Za očitana dejanja naj bi jim grozilo kar do 30 let zapora. Katalonski parlament je v ponedeljek odpovedal za danes napovedano zasedanje, medtem pa španske oblasti nadaljujejo prevzemanje nadzora v Kataloniji v skladu s 155. členom španske ustave, s katerim so regiji začasno odvzeli avtonomijo. V ponedeljek so bile razmere v pokrajini sicer napete, a mirne.