Otroci na Madagaskarju
Na svetu je več kot milijarda 'anonimnih' ljudi
Svet | 29.10.2017, 00:10 Marjana Debevec
Na Kitajskem je vsaj 60 milijonov otrok, ki jih starši niso vpisali v register zaradi strahu pred denarno kaznijo, ki jo je določil Urad za nadzor nad prebivalstvom. Zato ti otroci nimajo dostopa do šole in zdravstvenih uslug. Tako postanejo možne žrtve trgovine z ljudmi ali pa mafije.
Več kot milijarda ljudi na svetu uradno ne obstaja, saj nima identitete. Tako ti ljudje nimajo dostopa do šolstva in zdravstva. Največji delež teh 'nevidnih ljudi' živi v Afriki in Aziji. Vodja programa identifikacija za razvoj Vyjayanti Desai pojasnjuje, da je prvi razlog za neregistracijo v tem, da starši na odročnih območjih ne vedo, kakšno korist jim prinese, če otroka vpišejo v register. Zato ima več milijonov otrok v Afriki in Aziji velike težave, ko pridejo v starost vstopa v šolo.
Drug razlog za takšno odločitev je politična klima v nekaterih državah, kjer se ljudje bojijo, da jih bodo opredelili za eno ali drugo etnično skupino. Vlade pa dajejo prednost le nekaterim od teh skupin. V nekaterih državah otrok ne zabeležijo tudi zato, ker so izven zakonski ali pa so sad posilstva. Bojijo se namreč zapostavljanja.
Tudi na Kitajskem registracija rojstev še vedno predstavlja velik problem. Čeprav so 1. januarja 2016 ukinili zakon enega otroka, pa ljudje še vedno težko presežejo to miselnost. Še danes mnogi starši na deželi drugega ali tretjega otroka ne registrirajo, ker se bojijo denarne kazni. Po nekaterih ocenah naj bi bilo teh anonimnih otrok približno 60 milijonov. Poleg tega, da se jim zato odreče pravica do šolanja, ti otroci pogosto zapadejo v spiralo nasilja, ki jih vodi najprej v prisilno delo in nato v prezgodnje poroke za deklice. Postanejo lahko celo žrtve trgovine z ljudmi. Zato se več organizacij posveča iskanju teh anonimnih otrok, da bi jim omogočili človeka vredno življenje, poroča AsiaNews.