
Pokrajina Katalonija v Španiji
Španska vlada v postopek za uporabo 155. člena ustave
Svet | 19.10.2017, 13:22 Petra Stopar
Madrid uresničuje svoje grožnje zoper Katalonijo in bo pojutrišnjem sprožil 155. člen ustave. S tem bo gospodarsko najmočnejši španski regiji, ki se nagiba k osamosvojiti, odvzel avtonomijo. To so v španski vladi napovedali potem, ko je katalonski premier Carles Puigdemont sporočil, da bo v primeru nadaljnjega zaostrovanja ukrepov zoper Barcelono uradno razglasil neodvisnost. Zanjo se je na referendumu izreklo več kot 90 odstotkov Kataloncev, a je bilo glasovanje po navedbah španskih oblasti protiustavno.
Puigdemont je s pismom odgovoril na ultimat španske vlade, da se danes do 10. ure izjasni o razglasitvi neodvisnosti in prekine morebiten proces odcepitve. »Če bo vlada še naprej preprečevala dialog in nadaljevala represijo, bi lahko katalonski parlament, če se mu bo to zdelo primerno, glasoval o uradni razglasitvi neodvisnosti. Te 10. oktobra še ni izglasoval,« je zapisal Puigdemont in vnovič izrazil pripravljenost na dialog.
Vlada v Madridu je potrdila prejem pisma, v katerem je po lastnih navedbah razbrala negativen odgovor Puigdemonta na svoje zahteve. V odgovor je sporočila, da bo nadaljevala s postopki v skladu s 155. členom španske ustave za vnovično vzpostavitev zakonitosti v samovladi Katalonije.
»Vladni ministri se bodo na izredni seji sestali v soboto, ko naj bi potrjevali konkretne ukrepe, ki so namenjeni zaščiti interesov Špancev, vključno interesov vseh prebivalcev Katalonije, in vnovični vzpostavitvi ustavnega reda. Vlada se zahvaljuje za podporo vsem političnim skupinam, s katerimi je v preteklih tednih usklajevala enoten odgovor na vprašanje separatizma,« je medijem sporočil tiskovni predstavnik Mendez de Vigo.
Španska ustava iz leta 1978 v 155. členu, ki ni bil še nikoli uporabljen, vladi dovoljuje sprejem nujnih ukrepov, da avtonomno pokrajino prisili v izvrševanje njenih obveznosti. Vlada bi denimo lahko odstavila katalonsko vlado in razpustila parlament ter razpisala nove regionalne volitve. Čeprav je trenuten ton zelo zaostren, francoska tiskovna agencija ocenjuje, da imata strani za morebitno dogovarjanje na voljo še dva dni. Katalonski časnik La Vanguardia opozarja na zgodovinsko odgovornost Puigdemonta in ga poziva, naj sprejme ponudbo španske vlade in v Kataloniji skliče predčasne regionalne volitve.
Španski premier Mariano Rajoy sicer ne more sam sprožiti omenjenega člena. Zeleno luč mora dati zgornji dom španskega parlamenta, v katerem ima Rajoyjeva Ljudska stranka večino. Celoten postopek naj bi trajal od treh, pa tudi do deset dni, ocenjujejo poznavalci.