Ferfila: Katalonija je projekt, ki ga je noro realizirati prehitro
| 16.10.2017, 13:46 Rok Mihevc
Ali je Katalonija razglasila neodvisnost, še vedno ni znano. Tudi po današnjem pismu katalonskega predsednika vlade Puigdemonta španskemu premierju Rajoyju, namreč ni jasno, kakšne so bile poteze.
Katalonski premier je sicer odgovoril na zahtevo Madrida, a v vladi niso zadovoljni, saj da ni konkretnih odgovorov. Ima pa Puigdemont še eno priložnost za bolj jasna pojasnila in sicer do četrtka, do 10. ure zjutraj. Za komentar o dogajanju smo povprašali profesorja na Fakulteti za družbene vede dr. Bogomila Ferfilo, ki meni, da sta obe strani naredili številne napake.
Puigdemont španskemu premierju Rajoyju predlaga dvomesečni rok za pogajanja, v tem času pa bi Katalonija zamrznila korake za uveljavitev samostojnosti. Na vprašanje o tem, ali je razglasila samostojnost, ni izrecno odgovoril, je pa premierju predlagal tudi srečanje na štiri oči. S pismom je Puigdemont sicer izvršil zahtevo španske vlade, da do danes pojasni, ali je Katalonija razglasila neodvisnost ali ne. A Madrid z odgovori ni zadovoljen, zato zahteva ponovno pojasnilo. Čas za to so katalonskemu premierju dali do četrtka, obenem pa so napovedali, da bo v primeru pritrdilnega ali dvoumnega odgovora vlada ukrepala, med drugim morda tudi z ukinitvijo avtonomije Katalonije. Na dogajanje se je odzval tudi nemški zunanji minister Sigmar Gabriel, ki je zadovoljen, da se kaže nekaj manevrskega prostora za rešitev težav v Španiji. Tako upa, da so vsi pripravljeni na pogajanja in umiritev napetosti.
Tudi profesor iz Fakultete za družbene vede dr. Bogomil Ferfila spremlja dogajanje in meni, da sta obe strani storili številne napake in prehitre poteze, hkrati sta se tudi prehitro vkopale na določene pozicije. »Ta projekt obrambe suverenosti Španije kot celote vidim povsem legitimen, je pa jasno, da je tu španska zvezna vlada ob razpisu referendumu ustrašila pokra.«
Ferfila pravi, da odcepitev Katalonije ne moremo primerjati s slovensko. »Primerjava je neumnost, vidimo da je bil učinek prehoda na ekonomsko samostojnost Slovenije težak za slovensko gospodarstvo. Lahko rečemo, da bi bilo za Katalonijo to bilo uničujoče in tudi ne bi mogla postati članica Evropske unije, saj bi Španija temu nasprotovala.«
Je pa ob tem opozoril tudi na preobilne obljube katalonske vlade. »Tudi s strani katalonske vlade je bilo obilo pranja možganov mladine, mislim, da če bi jim povedali, da se bodo možnosti zaposlitve v neodvisni Kataloniji zmanjšale, bi tudi mladina drugače gledala na ta projekt.« Tako meni, da čas za odcepitev Katalonije še ni napočil. »To je projekt, ki ga je noro realizirati prehitro.«
O Kataloniji je za zaprtimi vrati razpravljal tudi odbor za zunanjo politiko. Predsednik Jožef Horvat je dejal, da so opravili kvalitetno razpravo. Kot je dejal, so soglasno sprejeli sklep, v katerem odbor priporoča vladi, da se na ravni Evropske unije zavzema za rešitev katalonskega vprašanja z dialogom.