Novembra osveščanje o preprečevanju zasvojenosti
| 01.11.2017, 16:21
Različne oblike zasvojenosti in z njimi povezane posledice predstavljajo resen problem sodobne družbe. V Sloveniji je mesec november čas, ko različne organizacije osveščajo o zasvojenosti, spodbujajo k dialogu in reševanju problemov ter poudarjajo pomen preventivnih dejavnosti na področju preprečevanja in zmanjševanja zasvojenosti.
Ob pojmu zasvojenost običajno pomislimo na zlorabo dovoljenih in prepovedanih drog, vendar ima zasvojenost širšo razsežnost. Poleg tako imenovanih zasvojenosti s psihoaktivnimi substancami, med katere sodijo alkohol, tobak, zdravila in prepovedane droge, poznamo tudi vedenjske zasvojenosti, med katere uvrščamo zasvojenost z igrami na srečo, pornografijo, hrano, odnosi, delom, nakupovanjem in sodobnimi tehnologijami, navaja Nacionalni inštitut za javno zdravje.
O zasvojenosti pri posamezniku govorimo, ko se določen vedenjski vzorec začne ponavljati iz dneva v dan in postane središče razmišljanja in dogajanja v njegovem življenju. Zasvojenost je bolezen, ki vpliva na telesno in duševno stanje zasvojenega, prizadene njegove odnose z okolico in njegovo ustvarjalnost ter pusti posledice tako v družini zasvojenega kot v širši okolici. Zasvojenost in z njo povezane posledice predstavljajo pomemben družbeni problem.
Strokovnjaki sicer ugotavljajo, da spoznanje posameznika, da ima problem, in željo, da ga razreši, je prvi korak na poti do okrevanja. Ena od nevarnejših posledic zasvojenosti s psihoaktivnimi snovmi in drugimi oblikami zasvojenosti je namreč zanikanje. To je nezaveden obrambni mehanizem, ki lahko ima številne posledice za telesno, duševno in socialno zdravje.