Pregled domačih dogodkov od 21. do 27. oktobra 2017
Slovenija | 29.10.2017, 07:12 Tone Gorjup
V pregledu dogodkov od petka do petka v ospredje postavljamo predsedniške volitve, ki pa v prvem krogu niso prinesle zmagovalca. Zato se bosta aktualni predsednik Borut Pahor in njegov izzivalec kamniški župan Marjan Šarec pomerila še enkrat. Med cerkvenimi dogodki se bomo ustavili pri misijonski nedelji, 40. obletnici obnovitve koprske škofije, pogrebu žrtev iz brezen pri Konfinu in obisku vrhovnega predstojnika frančiškanov v Sloveniji. O tem in še nekaterih dogodkih iz politike, kulture in športa - slednje bi lahko uvrstili v črno kroniko - v tokratnem pregledu dogajanja v domovini.
Predsednika države bomo dobili v drugem krogu
Volitve predsednika države Slovenije, ki smo jih imeli prejšnjo nedeljo niso prinesle končnega zmagovalca, zato bo za izvolitev potreben drugi krog. V njem se bo na martinovo nedeljo, 12. novembra, aktualni predsednik Borut Pahor pomeril z izzivalcem, kamniškim županom Marjanom Šarcem. Pahor je v prvem volilnem krogu dobil 47,1 odstotka glasov, Šarec pa 24,93 odstotka. Na tretjem mestu je pristala Romana Tomc, kandidatka SDS, ki je prejela 13,72 odstotka glasov, Ljudmila Novak iz Nove Slovenije pa je dobila 7,17-odstotno podporo. Na peto mesto se je z 2,22-odstotno podporo uvrstil Andrej Šiško (Zedinjena Slovenija), sledijo Boris Popovič (Slovenija za vedno) z 1,79 odstotka, Maja Makovec Brenčič, kandidatka največje vladne stranke SMC z 1,72 odstotka, Suzana Lara Krause (SLS) z 0,77 odstotka in Angelca Likovič (Za otroke!) z 0,58 odstotka glasov. Prvi krog je na volišča pritegnil le dobrih 43 odstotkov volilnih upravičencev.
Borut Pahor in njegov krog sta sicer pričakovala, da ne bo potreben drugi krog predsedniških volitev, saj so tudi ankete napovedovale tak izid. Zato je po objavi delnih rezultatov dejal: „Rad bi se posebej zahvalil tistim, ki so me podprli v prvem krogu. Zdi se, da bo potreben drugi, in na to smo bili tako rekoč pripravljeni od začetka. Menim, da bom zmagal na teh volitvah, vendar se bo treba trudit tako kot je običajno v življenju.“ Marjan Šarec se veseli drugega kroga in pričakuje podporo iz različnih koncev: „Računam na vse ljudi dobre volje; na ljudi, ki jim je mar za prihodnost in ljudi, ki so odmaknjeni od ustaljenih vzorcev.“ Sicer pa mnoge skrbi izredno nizka volilna udeležba, ki je ena najnižjih v zgodovini samostojne Slovenije. Direktor državne volilne komisije Dušan Vučko je ob tem dejal: „Ta volilna udeležba je res nizka. Upam, da bo končno prevladalo neko zaupanje v državne institucije, v to državo, in izvolimo s čim večjo večino tiste, za katere menimo, da si to zaslužijo. Kako bo s podporo političnih strank kandidatoma v drugem krogu še ni znano. Zaenkrat se je javno izrekel le DeSUS, ki bo podprl Pahorja.
40 let obnovljene koprske škofije
V koprski stolnici je bila minulo soboto osrednja slovesnost ob 40. obletnici obnovljene in razširjene koprske škofije. Somaševanje je vodil apostolski nuncij nadškof Juliusz Janusz. Pri oltarju so se mu pridružili nekateri slovenski škofje, ordinarija iz Gorice in Poreča ter številni duhovniki. Koprski škof Jurij Bizjak je slovesnost predstavil kot starozavezni zahvalni dan. Nuncij pa je po evangeliju dejal, da škofija, ki v grškem izvirniku pomeni nadziranje oziroma vodenje, ne pomeni le tega, ampak je predvsem duhovna resničnost. Da bi razumeli, kaj škofija oziroma krajevna Cerkev je, je po besedah nadškofa Juliusza Janusza, treba poznati Kristusa in ga ljubiti: „Duhovno bogastvo župnije, škofije sestoji iz dejstva, da ima vsak član Cerkve drugačno izkušnjo Boga, osebno izkušnjo prijateljstva s Kristusom.“Po prošnjah za vse potrebe je vsaka dekanija k oltarju prinesla svoj dar, tako, da je bila v zahvali za štirideset let obnovljene krajevne Cerkve povezana vsa škofija.
Misijonska nedelja
Prejšnja nedelja je bila posvečena misijonskemu poslanstvu Cerkve. Osrednjo slovesnost za Slovenjo so tokrat pripravili v konkatedrali oziroma župnijski cerkvi Kristusa Odrešenika v Novi Gorici. Koprskemu škofu Juriju Bizjaku se je za to priložnost pridružilo več deset duhovnikov. Škof Bizjak je v pridigi misijonarje predstavil kot tiste, ki »gredo naprej in s čisto posebno močjo in zagnanostjo in žarom delajo za Božje kraljestvo med nami.« Maši je sledil krajši program, med katerim so misijonarji spregovorili o svojem delu. Salezijanec Sandro Giancola iz »Don Boskovega mesta« v Braziliji, ki ga je ustanovil Ernest Saksida, se je zahvalil za pomoč in opisal priljubljenost ustanovitelja med prebivalci mesta. Laiška misijonarka Lucija Čuk je opisala izkušnjo na misijonu na Madagaskarju. Salezijanec Danilo Lisjak, pa je govoril o milijonu beguncev iz Južnega Sudana, ki so se zatekli v škofijo, kjer on deluje.
Pogreb žrtev iz brezen pri Konfinu
Minulo nedeljo je svoj grob dobilo 150 žrtev povojnih pobojev iz brezen pri Konfinu. Pogrebno slovesnost z mašo zadušnico na dolenjevaškem pokopališču na Vidmu pri Ribnici je vodil nadškof Stanislav Zore. Gre za skupino ranjencev, bolnikov in invalidov iz ljubljanskih bolnišnic, ki so jih junija 1945 prepeljali v centralne zapore Ozne, po nekaj dneh pa do brezen pri Konfinu in jih tam pomorili. Natančen seznam in DNK analize so omogočili, da so nekateri svojci že prej pokopali svoje domače, večina pa se je odločila za skupen pogreb in grob. Nadškof Stanislav Zore je na začetku maše zadušnice dejal: »Tukaj stojimo pred šestimi krstami, v katere je položeno to, kar sta smrt in sedemdeset let pustila od življenja 150-tih ljudi; sad nekega zla, ki ga niso znali, zmogli ali hoteli ustaviti.« Nadškof se je po evangeliju najprej ustavil pri letu 1945, ko so bolniki, ranjenci in invalidi postali žrtve revolucionarjev. Zatem je poudaril: »Mrtve sprejemamo v občestvo živih, ker se zavedamo, da so del naše preteklosti, ki je vtkan v našo zgodovino. Vračamo jim dostojanstvo in ime.« Maši zadušnici je sledilo še slovo od pokojnih pri njihovem grobu.
Na obisku v Sloveniji se je mudil vrhovni predstojnik frančiškanov brat Michael Perry. V nekaj dneh je obiskal večino frančiškanskih samostanov in sestre klarise. Med drugim je na srečanju slovenskih frančiškanov v Kamniku sobratom dejal, da morajo svojo evangeljsko istovetnost osredotočiti na molitev in obnovo duhovnega življenja. Obisk je sklenil v Ljubljani, kjer je maševal na Tromostovju in na Viču ter se srečal z nadškofom p. Stanetom Zoretom, prejšnjim provincialom frančiškanov pri nas.
Šolske sester De Notre Dame so minulo soboto končale generalni kapitelj, ki so ga tokrat gostile Združene države Amerike. V novi generalni svet te redovne skupnosti je bila izvoljena tudi s. Martina Radež, ki se je kapitlja udeležila kot delegatka slovenske province.
Prodaja NLB
Finančna ministrica Mateja Vraničar Erman se je na temo NLB sestala z evropsko komisarko za konkurenco Margrethe Vestager. Evropska komisija ne pristaja na splošen odlog prodaje NLB, za kar se zavzema vlada. Sloveniji je namreč popustila že na začetku poletja, a kaže da Cerarjeva ekipa tudi takratne obljube ni sposobna izpeljati. Zdaj si vlada želi nadaljevati pogovore o možnosti prodaje manjšega deleža banke znanemu kupcu do konca leta; na to bi Bruselj morda pristal, a pod določenimi pogoji.
Upravni odbor Družbe za upravljanje terjatev bank je za nova izvršna direktorja DUTB imenoval nekdanjega člana uprave Luke Koper Jožeta Jaklina in dosedanjega prvega moža družbe Hoteli Bernardin Andreja Prebila.
Odstopil je vodja službe za kardiologijo na pediatrični kliniki UKC Ljubljana Samo Vesel, ki je bil na položaju le nekaj mesecev. Klinični center sicer dva meseca po razkritju analize, ki je pokazala, da bi bilo možno preprečiti smrt dojenčka na pediatrični kliniki oktobra 2015, ministrstvu za zdravje še ni poslal zahtevanega poročila. Poslanci NSi sicer predlagajo sklic nujne seje odbora za zdravstvo zaradi razmer v največji bolnišnici v državi.
Dan suverenosti
Osrednjo slovesnost ob dnevu suverenosti, ko se spominjamo odhoda zadnjega jugoslovanskega vojaka iz Slovenije, so letos pripravili v Pivki. Slavnostni govornik predsednik državnega zbora Milan Brglez je v govoru opozoril, da EU ne sme postati skupnost prvorazrednih in drugorazrednih držav. Predsednik države Borut Pahor je ob dnevu suverenosti za obiskovalce odprl vrata predsedniške palače. Po njegovih besedah so bili časi osamosvajanja "prelomni, veliki in zgodovinski trenutki, ki bodo za vedno vpisani v zgodovinski spomin in naša srca".
Čudež pri KobariduV Posočju so se v začetku tedna spomnili preboja pri Kobaridu, ki je pomenil konec krvave morije na slovenskih tleh. Že na predvečer 100. obletnice tako imenovanega čudeža pri Kobaridu so v tamkajšnji župnijski cerkvi molili za mir in spravo. Župnik Ivan Blažič je o pomenu te odločilne bitke na soški fronti med drugim povedal: »Ti vojaki Avsto-Ogrske monarhije so nam ohranili zahodno mejo, kajti če bi takrat Avsto-Ogrska bila poražena, bi verjetno danes vse to bila Italija. Pod njeno zastavo so se borili mnogi narodi, tudi Slovenci.« Spominski dan so sicer začeli s prižigom svečk miru na posebej izbranih krajih in lokacijah nekdanjih bojišč na soški fronti. Prireditve pa so sklenili z večerno spominsko sveto mašo in koncertom slovenskih in italijanskih pevcev v cerkvi svetega Antona pri italijanski kostnici v Kobaridu.
Na Društvu slovenskih književnih prevajalcev so v četrtek podelili Sovretovo nagrado Saši Jerele za prevod francoskega dela Splet večnosti Marguerite Yourcenar in Urši Zabukovec za prevod ruskega romana Mjausk Tatjane Tolstoj. Kot sta se v pogovoru po podelitvi strinjali nagrajenki, si je tudi pri prevajanju treba dovoliti svobodo, saj gre za literarno ustvarjanje.
Društvo slovenskih režiserjev pa je nagrado bert za življenjsko delo na področju filmske igre namenilo Borisu Cavazzi. Nagrado mu bodo izročili 23. 11.
Šport:
Najboljša slovenska alpska smučarka Ilka Štuhec se je med pripravami na novo sezono poškodovala. Pri padcu si je strgala sprednje križne kolenske vezi in že uspešno prestala operacijo v Baslu. Zdaj jo čaka verjetno večmesečno okrevanje. To pomeni, da bo zaradi poškodbe izpustila večji del ali celo celotno sezono v svetovnem pokalu, kar vključuje tudi zimske olimpijske igre v Južni Koreji.
Mednarodna biatlonska zveza je z vseh tekmovanj pod okriljem zveze suspendirala najboljšo slovensko predstavnico v tem športu Tejo Gregorin, saj je bila pozitivna na dopinškem testu na olimpijskih igrah 2010 v Vancouvru. Mok ji je vzorec odvzel februarja tega leta , v naknadnih testiranjih pa so odkrili vsebnost prepovedane substance - metabolita rastnega hormona. Konec novembra jo čaka zaslišanje. Gregorinova je sprejela suspenz in zagotovila sodelovanje v nadaljnjih postopkih. Hkrati se je opravičila vsem, ki sem jih s svojim ravnanjem prizadela.
Judoist Mihael Žgank bo po napovedih v prihodnje nastopal za reprezentanco Turčije. Triindvajsetletni Žgank, ki je letos v Budimpešti osvojil srebrno kolajno in s tem poskrbel za prvo slovensko moško odličje na svetovnih prvenstvih, bo v prihodnjih mesecih že zbiral točke za novo domovino.