Škof Štumpf z madžarskim generalnim konzulom tudi o 100-letnici priključitve Prekmurja k matični Sloveniji
| 27.10.2017, 09:16
Murskosoboški škof Peter Štumpf je v sredo gostil generalnega konzula Madžarske v Republiki Sloveniji Gyula Földes. Z njim sta bila tudi konzul Zsolt Morován in János Bukovec. V pogovorih so sodelovali tudi škofov vikar za narodnosti Franc Režonja, dobrovniški župnik Simon Štihec in lendavski župnik Martin Dolamič Konrad.
Po poročanju spletne strani murskosoboške škofije sta škof in generalni konzul spregovorila o nekaterih pomembnih vprašanjih iz cerkvenega in družbenega življenja Slovencev in Madžarov v Prekmurju. Škof se je generalnemu konzulu zahvalil za pomoč madžarske vlade pri vzdrževanju župnijskih cerkva v Lendavi in v Dobrovniku. Pri tem je spomnil na obnovo župnijske cerkve sv. Ladislava v Beltincih. Oba sta se v pogovoru dotaknila prihajajoče 100-letnice priključitve Prekmurja k matični Sloveniji. Škof je orisal škofijske priprave na ta dogodek. Oba sta se strinjala, da je to praznovanje priložnost za preseganje zgodovinskih nacionalnih danosti in za iskanje načinov še večjega medsebojnega sožitja. Pri tem je generalni konzul poudaril, da si madžarska država prizadeva, da bi tudi izven matične domovine bile Madžarom priznane in uveljavljene demokratične pravice in dostojno življenje.
Škof je generalnemu konzulu predstavil dobre odnose med soboško in sombotelsko škofijo, ki so vidni v medsebojnih obiskih in pogovorih obeh škofov, pri nekaterih skupnih praznovanjih in tudi pastoralnem sodelovanju slovenskih in madžarskih duhovnikov v obmejnih župnijah.
Pogovor je tekel tudi o geopolitičnih dogajanjih v Evropi, ki v mnogih rečeh niso naklonjena krščanstvu in pojmovanju družine. Škof in generalni konzul sta pri tem izpostavila nujnost iskanja načinov pri ohranjanju krščanskih vrednot, ki so pomembne za obstoj in življenje obeh narodov. Uničenje teh vrednot bi namreč pomenilo uničenje narodne identitete Slovencev in Madžarov. Cerkev je zato še posebej poklicana, da kot božjepravna ustanova promovira, ohranja in uveljavlja pravice maternega jezika, ki je temeljnega pomena za oznanjevanje evangelija.
Generalni konzul in škof ugotavljata, da so zelo potrebna pogostejša srečanja med predstavniki soboške škofije in madžarske države v Republiki Sloveniji zaradi obojestranske informacije in tudi usklajevanja verskega, kulturnega in družbenega dogajanja med Madžari, ki živijo na ozemlju soboške škofije.
Vir: Škofija Murska Sobota