Jože BartoljJože Bartolj
Mark GazvodaMark Gazvoda
Tone GorjupTone Gorjup

Poslanci SMC, SD, NSi in SDS ocenjujejo, da so za nizko volilno udeležbo krivi tudi politiki

Slovenija | 26.10.2017, 15:08

Osrednja tema Pogovora o na Radiu Ognjišče so bili rezultati prvega kroga predsedniških volitev. Poslanci SMC, SDS, NSi in SD so ocenili, da gre krivdo pripasati tudi politiki, ki s svojo razdeljenostjo ne kaže nekih spodbud za državljane.

Devet kandidatov bi lahko bilo porok za višjo volilno udeležbo, a se to ni zgodilo je uvodoma opozorila poslanka NSi Iva Dimic. »Zato se mi zdi, da bo morala politika poiskati novo pot do ljudi. Sama kampanja pa se mi zdi, da je mogoče bila bolj na ravni nekega izpraševanja, osebnostnih lastnosti posameznega kandidata.«

Vodja poslancev SD Matjaž Han pa je zanikal, da je k nizki volilni udeležbi botrovala tudi vlada, ker poleg volitev ni razpisala referenduma. »Verjetno bi bil rezultat v referendumu drugačen. In glede na rezultate volitev, bi verjetno referendum imel še več pozitivnih glasov.« Han je še dejal, da predsednik države ne sme biti eksperiment »nekega novega obraza«. »Mislim, da je potrebno v tem drugem delu kampanje pokazati predsednika države kot nekega državnika, ki zastopa interese države izven naših meja in da biti predsednik države ne sme biti nek eksperiment novega obraza.«

Vodja poslanske skupine SMC Simona Kustec Lipicer je opozorila na postopek izvolitve predsednika države, ki za nastop funkcije potrebuje večjo podporo kot poslanci, ki odločajo o zakonodaji. Sicer pa pričakuje v drugem krogu več od obeh kandidatov: »Tisto kar smo videli do sedaj, po moji oceni ni bilo dovolj. Bilo je preveč delanja samo na neki osebnostni prepoznavnosti. Slišati je potrebno, kako kandidata razumeta, dojemata, čutita državo danes.«

Da je zaupanje v politiko nizko po besedah poslanca SDS Branka Grimsa izhaja tudi iz komunističnih simbolov, ki so še vedno vidni v Ljubljani in tudi drugod po državi. »Da bi te zadeve postavili na pravo mesto -in zagotovo takšni kipi ne sodijo na trge, ampak sodijo v kakšen muzej, kot ga poznajo drugje v nekdanjih komunističnih državah,- morajo ljudje priti na volitve in voliti drugače. Voliti morajo desno.«

Gostje so v oddaji spregovorili tudi o dnevu suverenosti ter nekaterih drugih aktualnih zadevah.

Prisluhnite posnetku pogovora.

Slovenija, Politika
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media) Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media)

Predolgo smo bili razdeljeni

Smo v tednu molitve za edinost med kristjani. Pri kapucinih v Celju bo nocoj ekumensko besedno bogoslužje, ki se ga bodo udeležili škof Maksimilijan Matjaž, evangeličanski škof Leon Novak, ...

Dr. Aleš Maver (photo: STA) Dr. Aleš Maver (photo: STA)

Zakaj iskati novo sredino?

Politična sredina na Zahodu visi preveč v levo. To je lastnost, ki po besedah političnega analitika profesorja dr. Aleša Mavra med drugim druži zadnje pretrese v Avstriji, Franciji in Nemčiji ter ...

Študentka Ema (photo: Rok Mihevc) Študentka Ema (photo: Rok Mihevc)

Ko družbena omrežja služijo izobraževanju

Družbena omrežja lahko kot platformo uporabljamo tudi za izobraževanje in širjenje koristnih informacij. Tega se zaveda tudi študentka medicine na Medicinski fakulteti v Ljubljani Ema. S svojim ...