Žiga Turk (foto: www.ljubljana.si)
Žiga Turk

Turk: Odnos krščanstva do posameznika se je skozi stoletja preslikal v odnose med državami

| 22.10.2017, 10:00

Letošnja jesensko srečanje civilne iniciative Prebudimo Slovenijo je postreglo tudi s predavanjem profesorja dr. Žige Turka. Spregovoril je o izoblikovanju današnje kulturne, verske in politične podobe Evrope.

Tista reč, ki je dala Evropi podlago za razvoj, je bilo brez dvoma krščanstvo, je v nadaljevanju poudaril profesor Turk. Dodal je, da je krščanstvo dalo veliko stvari, ne samo posameznika ampak tudi razlikovanje med drobim in zlim in odgovornost za dobro in zlo je prav gotovo nekaj za kar ima zahodna ali krščanska civilizacija bistveno večji občutek od drugih. „Evropski človek, potem ko ga je pregnetli srednji vek, je pa postal odgovoren. Bil je odgovoren sam zase. Ta odgovornost je temelj nekega individualizma.“

Odnos krščanstva do posameznika se je skozi stoletja preslikal v odnose med državami, je še dejal Turk. „Pomemben izum, ki ga je evropska civilizacija, evropska družba dala v svetovni prostor je enakopravnost držav, tako kot je obstala enakopravnost posameznika.“

In kako profesor Turk vidi Evropo? „Evropo vidim kot meddržavno federacijo, kot federacijo, ki spoštuje individualizem tudi posameznih narodov oz. držav, ampak ga brzda z nekimi skupnimi izkušnjami tako kot brzdamo človeški individualizem s skupnimi vrednotami za skupno moralno intuiciji. In tisto skupno s čimer uravnotežimo tudi individualizem posameznih evropskih držav je pa seveda naša kulturna, duhovna, krščanska dediščina.“

Dejal je še, da bi morali v Sloveniji politično najti „kompromis med konzervativizmom in pravim liberalizmom. Med tistim liberalizmom, ki priznava, da imamo pa vendarle ljudje še nekaj drugega v sebi,“ je dejal na zboru Kristjanov in ljudi dobre volje dr. Žiga Turk.

Gostiteljica razstave v Bruslju je bila Romana Tomc (photo: Daina Le Lardic) Gostiteljica razstave v Bruslju je bila Romana Tomc (photo: Daina Le Lardic)

Bruseljski odmevi na brezno pod Macesnovo gorico

Razstava 3450 umorjenih – Jama pod Macesnovo gorico – slovenski Katin, ki je do 10. maja na ogled v Zavodu sv. Stanislava, je v angleški verziji nagovorila tudi obiskovalce Evropskega parlamenta v ...

Mihaela Terkov (photo: Maja Morela) Mihaela Terkov (photo: Maja Morela)

In kako diši ljubezen ...

S tokratno gostjo, profesorico biologije na Gimnaziji in veterinarski šoli v Ljubljani, Mihaelo Terkov smo se pogovarjali o pomenu sočutja do starejših. Kot prostovoljka pri Hospicu se je odločila ...

Kriza srednjega razreda se kaže v krizi učiteljstva. (photo: PixaBay) Kriza srednjega razreda se kaže v krizi učiteljstva. (photo: PixaBay)

Kriza učiteljstva kaže krizo smisla

Evropa ne ve, bi šla naprej - v tem kar si je zgradila v zadnjih štirih tisoč letih, ali bi se vsula same vase, proti vsemu - od evtanazije do uničevanja družine, je izrekel prof. dr. Jože Ramovš, ...