Blaž LesnikBlaž Lesnik
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Alen SalihovićAlen Salihović

Dobovšek ob dveh uporih v zaporih opozarja na njihovo prenapolnjenost

| 21.10.2017, 11:26

V zaporu na Dobu se je minuli teden na dvorišču uprlo devet zapornikov. V času popoldanskega sprehoda so splezali na cevi toplovoda. Po ukazu so se obsojenci vrnili, uporaba prisilnih sredstev ni bila potrebna. Uprli so se zaradi nekaterih neizpolnjenih obljub. Še pred tem je prišlo do upora v ljubljanskem zaporu na Povšetovi ulici. Klub temu odgovorni poudarjajo, da je stanje v slovenskih zaporih mirno in brez posebnosti.

Skupini zapornikov, prva v ljubljanskem priporu na Povšetovi ter druga v zaporu na Dobu, se v znak nezadovoljstva zaradi slabih bivanjskih razmer, hrane ter premalo TV programov ob koncu popoldanskega sprehoda po zaporskem dvorišču nista hoteli vrniti v notranjost. V obeh primerih so posredovali pravosodni policisti in po nekaj urah so se zaporniki vrnili v svoje sobe.

Vodja nepovezanih poslancev in strokovnjak s področja korupcije Bojan Dobovšek je v pogovoru za naš radio dejal, da gre v teh dveh primeri za podobne trende kot drugod po svetu: „Zaporniška populacija je posebna in znotraj te populacije se vzpostavlja poseben odnos. Tistih, ki vse skupaj vodijo in tistih, ki so v podrejenem položaju. Seveda so zaporniki nezadovoljni, čeprav so standardi dobri. Dodaten faktor, ki pa poslabšuje zadeve pa je prenapolnjenost zaporov. Če vemo, da so v Sloveniji ob osamosvojitvi bili zapori na pol prazni, so sedaj prenatrpani in še nove smo zgradili.“

Opozoril je, da prihaja do uporov predvsem v tako imenovanih zaprtih oddelkih, kjer so povečini nasilneži in roparji. „Ni pa toliko populacije, ki se ukvarja s finančno in drugo kriminaliteto, še več, ti so ponavadi na odprtih ali pol odprtih oddelkih in zato nasprotovanje med samimi zaporniki, ker eni imajo boljše pogoje, drugi slabše.“

Dobovšek je kot slabo rešitev označil privatizacijo zaporov, od ministrstva pa pričakuje, da je seznanjeno z razmerami, saj se že dlje časa opozarja, da so zaporni prenapolnjeni, „da je urnik tistih, ki delajo v zaporih naporen in da so slabo plačani, zato tudi revolt, nezadovoljstvo tistih, ki v zaporih delajo“.

Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: ) Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: )

Živela sem z romantičnim narcisom

Vse, kar si je Petra Strelec želela, je bila ljubezen, spoštovanje, nežnost in varnost. Vse tisto torej, kar ji je manjkalo v zgodnjem otroštvu, je iskala v moškem. Tega ni našla. V času ...