Štefan IskraŠtefan Iskra
Marko ZupanMarko Zupan
Petra StoparPetra Stopar

Romana Tomc: s sodelovanjem lahko najdemo boljše rešitve

Slovenija | 13.10.2017, 18:51 Tone Gorjup

Za mesto predsednika države med petimi predstavnicami nežnejšega spola kandidira tudi Romana Tomc, slovenska poslanka v Evropskem parlamentu in vrst SDS. Za kandidaturo se je odločila, ker trdno verjame, da samo s sodelovanjem lahko najdemo boljše rešitve za našo državo, ki jih ta nujno potrebuje. Verjame in zaupa v ljudi, ki jih želi povezati, saj se je v preteklosti pokazalo, da smo močni samo takrat, ko držimo skupaj.

Romana Tomc je trenutno evropska poslanka, pred tem je bila poslanka v državnem zboru in nekaj časa tudi podpredsednica. Zaposlena je bila na ministrstvu za delo, kjer je bila nekaj časa sekretarka; ima izkušnje iz podjetniškega življenja, delala je tudi na Gospodarski zbornici Slovenije. Z možem sta si ustavrila dom in družino, v kateri so štirje odrasli otroci. V volilno tekmo je vstopila po lastni odločitvi na predlog in ob podpori stranke SDS. Njeno vodilo je: „Spoštujmo in sodelujmo!“ Pojasnila ga je z besedami: „Trdno verjamem v to, da samo s sodelovanjem lahko najdemo boljše rešitve. Slovenija je preveč razdeljena, pa pravzaprav niso razdeljeni ljudje, razdeljena je politika in ta razdeljena politika nas hromi.“ Kandidira zato, ker želi nekaj narediti, da bi v naši ljubi Sloveniji bilo kaj drugače.

Čeprav je kot evropska poslanka na nek način odmaknjena od dogajanja v Sloveniji, je to tudi prednost. Tujina ji je dala neko širino. Drugačen pogled na to, kar se dogaja v domovini. Ob tem je Romana Tomc še dejala: „Vidi se, kako majhni smo, kako ozki smo, kako bežimo od resnice, kako je politika čedalje bolj razdeljena in kako pada naš ugled v tujini.“ Sama sicer pogosto pravi, da imamo bogato socialno državo, ki pa ni pravična. Predsednik države ima pri ureditvi tega področja lahko veliko vlogo. V volilno tekmo je vstopila tudi zato, ker zaupa in verjame v ljudi. O svojem vodenju države, če ji bodo volivci zaupali to funkcijo, pa je dejala: „Smo majhna država. In dokazali smo v preteklosti, da smo močni samo takrat, ko držimo skupaj. Če držimo skupaj za nas noben cilj ni prevelik, noben vrh ni nedoslegljiv. In to potrebujemo. Mislim, da je glavna vloga predsednika ta povezovalna vloga. Formalne funkcije, ki so zapisane v ustavi, so sicer pomembne, najpomembnejše je pa tisto, kar sploh ni zapisano. In to je tisto, kar želim doseči: biti moralna, politična avtoriteta – biti državnik.“ Pogovoru s predsedniško kandidatko prisluhnite tukaj.

Slovenija, Politika
Spominski shod Nove slovenske zaveze leta 2015 na katerem so se spomnili vseh žrtev komunističnega nasilja. (photo: STA) Spominski shod Nove slovenske zaveze leta 2015 na katerem so se spomnili vseh žrtev komunističnega nasilja. (photo: STA)

Začelo se bo z zvonjenjem zvonov po vsej Sloveniji

Na Trgu republike v Ljubljani bo drevi slovesnost v spomin na žrtve komunističnega nasilja. Dogodek, ki bo potekal v duhu lani ukinjenega narodnega dneva spomina, pripravljajo Nova Slovenska ...

Dan spomina na žrtve komunističnega nasilja: Utrinek iz slovesnosti 16.05.2023 (photo: ARO) Dan spomina na žrtve komunističnega nasilja: Utrinek iz slovesnosti 16.05.2023 (photo: ARO)

Dan spomina

Ta četrtek, 16. maja ob 21. uri, na predvečer lani ukinjenega narodnega dneva spomina na žrtve komunističnega nasilja, smo spet povabljeni na slovesnost na Trg republike v Ljubljani. Štiri civilno ...

Lidija je srečno prispela v Santiago de Compostelo (photo: osebni arhiv) Lidija je srečno prispela v Santiago de Compostelo (photo: osebni arhiv)

Lidiji je uspelo. Tu so zbrani vsi njeni zapisi.

Naši radijski sodelavki Lidiji Zupanič je uspelo, srečno je po skoraj mesecu dni romanja prispela na cilj v Santiago de Compostelo. V 28 dneh je prehodila 840 kilometrov. Na trg pred katedralo je ...