Z nočnim premikom urinih kazalcev smo prešli na zimski čas
Slovenija | 29.10.2017, 13:05
Minulo noč smo lahko spali dlje. S premikom kazalcev s tretje na drugo uro na zadnjo oktobrsko nedeljo smo prešli na zimski čas. V poletno obdobje bomo znova vstopili zadnjo nedeljo v marcu. V Sloveniji uro prestavljamo skladno s posebno direktivo Evropske unije.
Premik ure so po drugi svetovni vojni prvi izvedli v Avstriji in Nemčiji. Namen je bil zmanjšati porabo energentov in bolje izkoristiti svetel del dneva. Evropska unija je med letoma 1980 in 1994 sprejela vrsto direktiv, ki so usklajevale premik ure po povezavi. Nekatere njene države tega ne a izvajajo, na Cipru pa veljata celo različna časovna pasova, saj na zimski čas tako preidejo ciprski Grki, a ne tudi ciprski Turki.
Premikanje kazalcev velja tudi zunaj Evropske unije, a ne v Rusiji ter na Kitajskem in Japonskem.
Vsakokrat se ob premiku ure vrstijo razprave o smiselnosti te poteze. Njeni zagovorniki poudarjajo, da tako prihranimo energijo, več svetlobe zmanjša število prometnih nesreč in obseg kriminala, pozitivne učinke naj bi beležilo tudi gospodarstvo. Nasprotniki menijo, da energetskih prihrankov ni, negativni učinki naj bi se odrazili tudi na biološki uri ljudi.