Damijana MedvedDamijana Medved
Marko ZupanMarko Zupan
Tanja DominkoTanja Dominko

Katalonski parlament razglasil neodvisnost od Španije

Svet | 27.10.2017, 16:22

Katalonski parlament je po tajnem glasovanju in ob obstrukciji opozicije razglasil neodvisnost od Španije. Takšen predlog vladajoče koalicije Junts Pel Si in skrajne leve stranke CUP je podprlo 72 poslancev, 10 jih je bilo proti, dve glasovnici sta bili prazni. Vlada v Madridu je pozvala k mirnosti, španski senaz je potrdil odvzem avtonomije najbogatejši pokrajini v državi. Evropska komisija nima novega komentarja na to vprašanje. Krajevna Cerkev po besedah provinciala slovenskih frančiškanov patra Marjana Čudna, ki se trenutno mudi v Barceloni, ni opredeljena, želi le ohraniti raven pogovora.

Predsednica katalonskega parlamenta Carme Forcadell je prebrala dele resolucije o neodvisnosti, preden so prisotni poslanci, tudi predsednik katalonske vlade Carles Puigdemont, po burni razpravi začeli oddajati glasovnice. Iz Ljudske stranke, katere poslanci so še prej tako kot socialisti in poslanci stranke Ciudadanos zapustili dvorano, je bilo slišati obtožbe na račun tajnega glasovanja, s čimer bi se izognili pregonu po španskem kazenskem zakoniku. Poslance, ki so podprli resolucijo o neodvisnosti, namreč lahko doleti obtožnica zaradi upora, za kar je zagrožena zaporna kazen v višini 30 let.

Katalonski parlament je o neodvisnosti glasoval, potem ko se je Puigdemont odrekel možnosti sklica novih volitev, ker od Madrida ni dobil zagotovil, da bo to preprečilo uveljavitev 155. člena ustave. Začasni odvzem avtonomije najbogatejši pokrajini je danes potrdil zgornji dom španskega parlamenta. Za je glasovalo 214 njegovih članov, proti jih je bilo 47, eden se je vzdržal. Španski premier Mariano Rajoy je prek družbenega omrežja Twitter državljane pozval k mirnosti in dodal, da bo pravna država v Kataloniji znova vzpostavila zakonitost. Med ukrepi, ki naj bi jih sprejele oblasti v Madridu, so odstavitev katalonske vlade in izvedba novih volitev. Rajoyeva vlada bo o tem govorila še danes, ko se bo sešla na izredni seji.

Evropska komisija je sporočila, da nima česa dodati k temu, kar je njen predsednik Jean-Claude Juncker že povedal v preteklosti - da je razprava o katalonski neodvisnosti notranja zadeva Španije. Stališče, da se z razglasitvijo katalonske neodvisnosti za Evropsko unijo nič ne spreminja, je ponovil tudi predsednik Evropskega sveta Donald Tusk. Poudaril je še, da Španija ostaja edini sogovornik Bruslja. V svojem tvitu je še izrazil upanje, da bo vlada v Madridu dala prednost moči argumenta in ne argumentu moči.

Da je bilo življenje v katalonski prestolnici v tednu pred razglasitvijo neodvisnosti v katalonskem parlamentu povsem običajno, je za naš radio povedal pater Marjan Čuden, ki se v Barceloni udeležuje generalne skupščine reda manjših bratov frančiškanov. "Že prvi dan smo vprašali patra iz Barcelone, ki je prišel po nas na letališče, kakšno je njegovo mnenje o nameri, da se Katalonija odcepi od Španije. On je za, ker Katalonci po njegovih besedah ne sprejemajo kralja in želijo republiko. Največja težava je, da jih je to vprašanje močno razdelilo. Javno mnenje je razdeljeno točno na pol. Tudi v njegovi družini nimajo vsi enakega mnenja. Kot pravi, spopada ne bo, a se bo treba veliko pogovarjati." Tudi zato sta kardinala v Madridu in Barceloni v stalnem stiku. Kot je še povedal pater Čuden, na srečanju med španskimi in katalonskimi frančiškani ni zaznati napetosti.

Svet, Cerkev po svetu, Evropska Unija
Predstavitev letošnjega šmarničnega branja na Celjski Mohorjevi družbi (photo: Rok Mihevc) Predstavitev letošnjega šmarničnega branja na Celjski Mohorjevi družbi (photo: Rok Mihevc)

Dobra mineštra, sladoled in Šmarnice

Mesec maj, v katerega smo vstopili, je že od 16. stoletja povezan s češčenjem Marije. Posebna majniška pobožnost je nastala dve stoletji pozneje. Na Slovenskem smo jo začeli obhajati sredi 19. ...

Matjaž Celarc na pogovoru v studiu Radia Ognjišče (photo: Mojca Močnik) Matjaž Celarc na pogovoru v studiu Radia Ognjišče (photo: Mojca Močnik)

Koliko glasov za izvolitev potrebuje novi papež?

Kardinali z vsega sveta se v teh dneh zbirajo na kongregacijah, na katerih se pogovarjajo o usmeritvi Cerkve v prihodnje. V sredo popoldne se bo začel konklave, že dopoldne pa bo somaševanje za ...

Božo Zuanella (photo: Matjaž Merljak) Božo Zuanella (photo: Matjaž Merljak)

Umrl zadnji čedermac

V bolnišnici v Vidmu je včeraj umrl Božo Zuanella, župnik v Tarčmunu in Sovodnji. Čez mesec in pol bi praznoval šestdesetletnico duhovništva, decembra bi dopolnil 84 let. Bil je tudi zbiralec ...