Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Marko ZupanMarko Zupan
Alen SalihovićAlen Salihović
Slovesnost na Dobravi (foto: TU SŠK)
Slovesnost na Dobravi

Vse žrtve iz Hude jame dobile grob v Dobravi pri Mariboru

Slovenija | 26.10.2017, 08:46 Marjana Debevec

V preteklih dneh so strokovnjaki končali urejanje vojnega grobišča Barbara rov v Hudi Jami ter pokopali vseh 1416 žrtev iz Hude Jame v Spominskem parku Dobrava pri Mariboru. Ob sklepu prenosa in pokopa žrtev je mariborski nadškof Alojzij Cvikl včeraj v navzočnosti predstavnikov države in svojcev opravil blagoslov. Vladna komisija za reševanje prikritih grobišč pa je ravno tako včeraj Policijski upravi Maribor prijavila onečaščenje treh grobišč poleg pokopališča Dobrava pri Mariboru. Gre za grobišča izvensodno umorjenih žrtev iz časa komunistične revolucije.

Povojno grobišče Barbara rov v Hudi Jami je bilo odkrito 3. 3. 2009. Po osmih letih in pol so bili posmrtni ostanki vseh žrtev končno pokopani na območju Spominskega parka Dobrava pri Mariboru. Po besedah predsednika vladne komisije za reševanje prikritih grobišč Jožeta Dežmana je vse to dogajanje v slovenski družbi pripeljalo do nekega večinskega konsenza o pravici do groba, vendar pa po njegovem ta zgodba s tem še ni zaključena. »Še naprej potekajo razprave o urejanju spominskega parka na Teharjah; pred nami je urejanje rova sv. Barbare kot objekta, ki bo na razpolago javnosti; od vseh teh 1416 žrtev so vzorci za identifikacijo z DNK-jem shranjeni v kostnici v Škofji Loki, ki jo upravlja nacionalni forenzični laboratorij in ministrstvo za notranje zadeve.«

Sveto mašo je za žrtve v stolnici včeraj zjutraj daroval nadškof Alojzij Cvikl, nato pa je vodil molitev na grobu žrtev in blagoslovil njihovo zadnje počivališče. »S pietetnega vidika je narejen velik korak naprej.«

Spomnimo, da je bila že lani, 27. oktobra, za žrtve opravljena sveta maša in nato simboličen pogreb. »Se mi zdi, da so ti bratje in sestre, ki so pretrpeli te velike grozote in so bili toliko desetletij zamolčani, končno postali del našega občestva. Včeraj, ko smo tam molili za te naše preizkušane brate in sestre iz Hude jame sem dejal, da so oni usmiljenje pri Bogu že dosegli, zdaj smo pa na vrsti mi«, je za naš radio povedal nadškof Cvikl. Sedaj naj bi namreč mi vstopili v Božjo logiko usmiljenja in odpuščanja, je še dodal. »Tudi to trpljenje teh sester in bratov v Hudi jami ni bilo in ni izgubljeno. Se mi zdi, da je to tudi za nas blagoslov, da končno res smo sposobni stopiti skupaj in začeti pot sprave in graditi novo in drugačno življenje

Vse to nas po Dežmanovih besedah opozarja na dolg do žrtev iz rova sv. Barbare kot tudi na dolg do urejanja drugih množičnih morišč in grobišč ter njihovih žrtev. Za ureditev grobišča na Teharjah pa bo potrebnih še kar nekaj korakov. Omenjena komisija si bo prizadevala za ustanovitev slovenskega državnega zavoda za vojna grobišča, ki bi se ukvarjal z vsemi temi vprašanji. Med drugim je prišlo do pobude za ustanovitev memorialnega kompleksa Teharje – Huda jama. Dežman opozarja predvsem na vlogo civilne družbe.

»Civilna družba, ki se včasih nenavadno živahno oglaša, potem kar utihne. Čas bi bil, da se vzpostavi tukaj eno približevanje realnosti. To se pravi, da se le zavemo tega, kar je v Teharjah možno narediti in kaj ni. Prva stvar je, da je tam potrebne projekt ekološke sanacije.« Pri tem pa naj bi vsi deležniki – od civilne družbe do ministrstev in mestne občine Celje sprejeli svoj del odgovornosti, še poudarja Jože Dežman.

Pri tem naj kot zanimivost povemo, da bo V Los Angelesu med kandidati za nominacijo za tujejezičnega oskarja prikazan slovenski film Rudar, ki na filmska platna prinaša odkritje grozodejstev v Hudi jami.

Onečaščeni trije križi na povojnih grobiščih

Ob tem, ko si nekateri prizadevajo za dostojen pokop žrtev vojnih in povojnih pobojev, pa so neznani storilci včeraj porušili usmerjevalno tablo in na grobišču poleg pokopališča Dobrava pri Mariboru. Gre za grobišča izvensodno umorjenih žrtev iz časa komunistične revolucije.

Neznani storilci so porušili usmerjevalno tablo in tri križe, ki jih je komisija nedavno postavila v spomin na žrtve. Policija je omenjeni dogodek zabeležila in sprožila postopke zoper neznane storilce.

Onečaščene kraje je včeraj obiskal tudi nadškof Alojzij Cvikl, ki je ob tem za naš radio povedal: »Eno pieteto do teh pokojnih pa moramo imeti. Vsi pokojni so naši bratje in sestre. Tukaj v tem spoštovanju in v tej odprtosti je potrebno narediti korake naprej. In jaz upam, da bodo ti križi čim prej nazaj postavljeni, ker v tem letu je bilo res kar nekaj korakov narejenih, da so ta grobišča označena.«

Nadškof Cvikl je še povedal, da se bodo letos pred Vsemi svetimi blagoslovili ta grobišča, ljudje pa se bodo ob njih zbrali v molitvi.

Nadškof Alojzij Cvikl na kraju oskunjenega grobišča
Nadškof Alojzij Cvikl na kraju oskunjenega grobišča © TU SŠK

Oskrunjeni križi na grobišču
Oskrunjeni križi na grobišču © TU SŠK

Oskrunjeni križi na grobišču
Oskrunjeni križi na grobišču © TU SŠK

Oskrunjeni križi na grobišču
Oskrunjeni križi na grobišču © TU SŠK

Nadškof Alojzij Cvikl na kraju oskunjenega grobišča
Nadškof Alojzij Cvikl na kraju oskunjenega grobišča © TU SŠK

Slovenija, Cerkev na Slovenskem, Politika
Obzorja duha (photo: Zajem zaslona) Obzorja duha (photo: Zajem zaslona)

Cenzura v oddaji Obzorja duha?

»Žalostna sem zaradi dogajanj... Nov prevod Svetega pisma iz izvirnih jezikov v slovenski jezik, vrhunsko delo v slovenski zgodovini za študij in razumevanje nam vsem, prispevek v oddaji Obzorja ...

Eva Golob (photo: ZSPM) Eva Golob (photo: ZSPM)

Eva Golob: Ponosni na podeželske korenine

»Vsako leto pripravimo zelo pester program skozi celo leto in številni naši dogodki so tradicionalni. Eden takih je državni kviz Mladi in kmetijstvo, ki bo (danes) v Velikih Laščah potekal že ...