Marjan BuničMarjan Bunič
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Rok MihevcRok Mihevc
Papež na sedežu FAO v Rimu (foto: Radio Vatikan)
Papež na sedežu FAO v Rimu

Papež na sedežu FAO: Lakoto je mogoče zajeziti!

Svet | 16.10.2017, 13:05 Marjana Debevec

Ob današnjem svetovnem dnevu hrane je papež Frančišek dopoldne obiskal sedež Organizacije Združenih narodov za prehrano in kmetijstvo v Rimu. Zbranim je dejal, da bi si danes morali bolj prizadevati za zagotovitev pravic vseh do prehrane, da bodo lahko ljudje uresničili svoje želje in se jim ne bo treba ločiti od svojih najdražjih. Tema zasedanja je bila namreč povezana z migracijami, katerih vzrok je revščina.

Papež je nagovoril celotno mednarodno skupnost, katere sodelovanje naj ne bi pogojevali pristranski interesi. Obstaja namreč nevarnost, da bi se navadili na vsakodnevne novice o mrtvih zaradi lakote in mnogih, ki zaradi revščine zapuščajo svoje domovine. »Lakoto povzročajo vojne in klimatske spremembe, zato na nanjo ne smemo gledati kot na neozdravljivo bolezen«, je zatrdil sveti oče in izrazil obžalovanje, da se nekateri oddaljujejo od podnebnega sporazuma. Obenem pa je pozval k dobri volji, da bi končali konflikte in postopno privedli svet do razoroževanja.

Zbrane je povabil tudi k večji medsebojni svetovni podelitvi dobrin. Slednja pa je po njegovih besedah zelo zahtevna: zahteva namreč spreobrnjenje srca.

»Prisluhnimo mnogim našim zavrženim bratom: Lačen sem, tujec sem, nag, bolan, zaprt v begunskem centru«, je zbrane povabil Frančišek. Po njegovih besedah gre za vprašanje pravičnosti in ne za poziv k pomoči.

Migrante zaradi lakote ne bo ustavila nobena fizična, ekonomska, pravna ali ideološka meja, je dejal sveti oče ter pozval k urejenim in varnim migracijam. Sedežu FAO je podaril majhen kip sirskega dečka Aylana, ki so ga mrtvega našli na turški obali.

»Ali je preveč pomisliti na to, da bi v izrazoslovje mednarodnega sodelovanja uvedli kategorijo ljubezni, ki se izraža kot zastonjskost, enakost v obravnavanju, kulturi darovanja, bratstvu in usmiljenju?«, je zbrane izzval sveti oče.

Revščino, ki vodi v migracije, je po njegovih besedah mogoče omejiti s preventivo. Ta pa vključuje načrte razvoja z novi delovnimi mesti in primernimi odgovori na okoljsko krizo. Preventiva namreč stane veliko manj kot posledice propadanja zemlje ali onesnaženja voda, kar se dogaja v deželah, kjer vlada revščina, v porastu so bolezni, medtem ko se izgublja vera v življenje. Ob sklepu je sveti oče ob navdušenem ploskanju vse zbrane povabil, naj po svoji veri ali prepričanju naredijo kar največ za skupno dobro.

Svet, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež, Evropska Unija
Pogovorni večer z nadškofom Alojzijem Cviklom je vodil Blaž Lesnik. (photo: Jon Kanjir) Pogovorni večer z nadškofom Alojzijem Cviklom je vodil Blaž Lesnik. (photo: Jon Kanjir)

Gospod je pedagog, pusti nam, da ga sami iščemo

Drugi dan radijskega misijona smo bili posebej povezani z mariborsko nadškofijo. Na pogovornem večeru v Slomškovi dvorani v drugem največjem slovenskem mestu so tako verniki vprašanja postavljali ...

Moški na srečanju na Sladki Gori (photo: Igor Vojinović) Moški na srečanju na Sladki Gori (photo: Igor Vojinović)

150 mož želi biti odgovornih v družini in družbi

Na Sladki Gori je danes potekalo 4. vseslovensko srečanje mož, očetov in sinov. Po sveti maši so zbrani prisluhnili okrogli mizi. Na njej so sodelovali celjski škof Maksimilijan Matjaž, družinski ...