Karel Gržan: Besedo »priden« nadomestimo z »odgovoren«
Oddaje | 04.10.2017, 09:14 Rok Mihevc
Jesen je prišla silovito in hitro in v tem obdobju novega šolskega leta smo na vseh področjih vstopili v novo obdobje. Zato je pomembno, da si pripravimo kurjavo za mrzle zimske dni, je v oddaji »Za življenje« poudaril duhovnik Karel Gržan.
»Ne samo za zimske dni, za to kurjavo, to notranjo moč, je potrebno redno skrbeti,« je dejal Gržan. Po nekaj časa že čutimo preutrujenost in smo že psihično izžeti, da kmalu obnemoremo. »Malo se še silimo, potem pa se lahko zgodi, da v nekem trenutku ne gre več naprej, ker nismo sproti poskrbeli za naše moči.« Tako opozarja, da potrebujemo daljše obdobje, da si opomoremo in zaženemo življenje v utečeni ritem. »A nevarno postane, da bo spet samo utečeni.«
Ne pridni, odgovorni!
Slovenci smo navajeni biti pridni, prav ta beseda pa je po mnenju našega sogovornika hipnotična. »Želimo biti pohvaljeni v pogledih bližnjih, da dobimo »kljukico«, da smo učinkoviti, ko nas potrebujejo. A moramo biti pošteni do svoje realnosti.« Meni, da bi morali besedo »priden« črtati iz uporabe, ker povzroča preveč škode in jo nadomestiti z »odgovoren«. »Biti priden pomeni ustreči pričakovanjem drugih, a še najbolj smo kruti sami do sebe. Enostavno nismo mirni, dokler ni vse postorjeno. To pa je šele ob 10. uri zvečer, zjutraj pa so že nove obveznosti.«
Obnavljajmo rezervo moči
Vsi imamo določeno rezervo moči, ki pa jo je potrebno obnavljati. Dolgoročno se ne da goljufati, pravi Gržan. »Delaj, nato pa se ustavi in si v povezanosti z Bogom in bližnjimi naberi moči, da boš zmogel. Samo telo ti bo že povedalo, kdaj je dovolj.« Ni si potrebno vzeti mnogo časa, je pa potrebno poiskati nekaj kar te okrepi. »Ne samo narava in Bog, ampak tudi pozitivni ljudje, ki ti ne pijejo moči.«
Prav bližnji pa so regulatorji naše dejavnosti, je v oddaji povedal Gržan. »Pri njih se najbolj pokaže naše dejansko stanje. Ta naša tečnost. Zato moramo v ritem življenja vnesti sprostitve, ki mi bodo omogočili, da se bodo bližnji z mano počutili prijetno. In včasih je potreben velik presek v naših odločitvah.« Potrebno se je ustaviti, »sesti dol« in si reči, »tako ne gre več naprej«. In iz besed preiti k dejanjem.«