Robert BožičRobert Božič
Mark GazvodaMark Gazvoda
Tone GorjupTone Gorjup
Bolniška postelja (foto: Tanja Dominko)
Bolniška postelja

Svetovalnica: Pravica do zdravljenja v tujini

Svetovalnica | 03.10.2017, 16:00 Rok Mihevc

V tokratni Svetovalnici smo govorili o zdravljenju v tujini, zlasti o tem kakšni postopki so potrebni pri tem in kako je s financiranjem s strani Zavoda za zdravstveno zavarovanje. Naša gostja je bila Nataša Gorjup.

Slovenske zavarovane osebe lahko uveljavljamo pravico do zdravljenja v tujini v treh primerih. Ko so v Sloveniji izčrpane možnosti zdravljenja, ko je za določeno storitev predolga čakalna doba in ko se zavarovana oseba odloči za zdravljenje v neki drugi državi članice Evropske unije.

Gorjupova je ob tem opozorila, da za vsako od teh treh možnosti veljajo določeni pogoji in pravila. »Morda ni vse tako enostavno, kot se na prvi pogled sliši, treba je izpeljati postopek, vložiti vlogo na Zavod za zdravstveno zavarovanje in nato se odloči ali imamo pravico do tega zdravljenja oz. do povračila stroškov.«

Vloge se rešujejo v skladu z zakonom, to pomeni najkasneje v dveh mesecih. V primeru, da gre za nujno zdravljenje pa se strokovno mnenje pridobi hitreje. »To pomeni, da dobimo vlogo, vso potrebno dokumentacijo in uradna oseba lahko celi isti dan izda odločbo.«

Tretjo možnost, torej da se oseba odloči za zdravljenje v drugi državi je prinesla evropska direktiva leta 2013. Na podlagi tega zakona ima zavarovana oseba možnost, da na podlagi prehodno izdane napotnice opravi specialistično ambulantno zdravljenje v drugi državi članici Evropske unije. »Pomemben pogoj je, da je v Sloveniji predhodno izdana napotnica.« Storitve, ki spadajo v osnovno zdravstveno dejavnost so izvzete iz povračila teh stropkov. Pogoj je tudi, da je storitev, ki jo opravimo v tujini pravica do obveznega zdravstvenega zavarovanja. »Npr. če se v drugi državi opravi implantante, ki niso pravica, tudi ni pričakovati povračila stroškov v Sloveniji.«

Največje zanimanje pri storitvah v tujini je za preiskave elektromiografije, to je poseben pregled živčevja, gre pa tudi še za ortodontske in ortopedske storitve in storitve s področja okulistike. »V vsakem postopku se ugotavlja, ali so izpolnjeni pogoji, ali je storitev pravica. Vso dokumentacijo pregleda zdravnik zavoda, ki poda svoje mnenje in na podlagi tega se uradna oseba odloči ali izda odločbo in se dejansko izpelje postopek.«

Ne glede na to, koliko plačamo za storitev, velja cena, ki je določena v Sloveniji. »Razlike obstajajo, gotovo so v tujini cene lahko različne, imamo izkušnje, da so v nekaterih državah višje, nekje celo nižje. Zato poudarjamo, da je to povprečna cena, ki se povrne, ne more biti pa cena višja, kot znaša cena v Sloveniji.« Se pravi, ne more se nekdo okoristiti, da dobi povrnjen višji znesek. Če v tujini plača manj, se povrne ravno toliko.

Svetovalnica
Apostolski administrator škof dr. Peter Štumpf je daroval krizmeno mašo v soboški stolnici (photo: Spletna stran Škofije Murska Sobota) Apostolski administrator škof dr. Peter Štumpf je daroval krizmeno mašo v soboški stolnici (photo: Spletna stran Škofije Murska Sobota)

Škof Štumpf: Kako imeti rad izdajalca?

S krizmeno mašo kristjani vstopamo v praznovanje največjega praznika - velike noči. Med to bogato liturgijo duhovniki obnovijo svoje duhovniške obljube, škof pa posveti sveta olja, s katerimi bodo ...

Marko Rijavec (photo: Robert Božič) Marko Rijavec (photo: Robert Božič)

Če vera ni del našega dihanja, lahko postane breme

V torkovem Misijonskem jutru v tednu Radijskega misijona smo z župnikom iz Idrije Markom Rijavcem razmišljali ob odlomku izpovedi vere: »In se je utelesil po Svetem Duhu iz Marije Device kot človek.«