Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Alen SalihovićAlen Salihović

Dr. Požarnik: Predsednik države bi moral večkrat udariti po mizi

Oddaje | 03.10.2017, 10:06 Rok Mihevc

Dobro smo zakorakali v volilno kampanjo za predsedniški položaj, zato smo tej temi namenili prostor v tokratni oddaji »Spoznanje več, predsodek manj«, v kateri je bil naš gost psihoterapevt dr. Hubert Požarnik. Predstavil je svoj pogled na dozdajšnjo tekmo, komentiral je tudi slabo volilno udeležbo nedavnega referenduma.

Moj glas ne šteje

Slabo volilno udeležbo dr. Požarnik pri referendumu o drugem tiru pripisuje nejasni temi. »Mnogi niso vedeli kaj je za, kaj proti. Ljudje žal ne gredo na volitve in bati se je, da bo podobno tudi na naslednjih.« Po njegovem mnenju so ljudje namreč razočarani. »To pa je slabo, saj je demokracija namenjena soodločanju. In tisti, ki ne gre na volitve, je naiven, ker pusti, da odločajo drugi.« Eden izmed razlogov za slabo volilno udeležbo je tudi, da so mnogi prepričani, da njihov glas ne šteje.

Predsedniške volitve

Seznam del predsednika republike ni dolg, a v očeh Slovencev predsednik pomeni veliko. Ustava med drugim govori o prisegi, da bo predsednik po svoji najboljši vesti delal za obče dobro in da se mora na zahtevo Državnega zbora izreči o posameznih pomembnih vprašanjih. »Prav Borut Pahor tega ni počel, a to se pričakuje od predsednika države. Mora biti osebnost, ki ga ljudje spoštujejo in njegov glas ima določeno težo. Ne samo za ljudi, ampak tudi za politiko.«

Predsednik bi moral večkrat udariti po mizi

Predsednik ni samo uradniška figura, pojasnjuje dr. Požarnik. »Sedanjemu predsedniku očitajo da ni in ne bo moralna avtoriteta. Živimo v čudni družbi liberalcev, ki jim gre izraz »avtoriteta« na živce. Se namreč trudijo, da bi uničili avtoriteto Cerkve, očeta, matere, učitelja, da ja ne bi kogarkoli omejevali pri čemerkoli.« A hkrati opozarja, da je to slabo, saj bi predsednik moral biti moralna avtoriteta in bi moral večkrat udariti po mizi, saj imamo dovolj razlogov za to. »Ne sme samo stati ob strani.«

Trenutni predsednik Pahor igra na noto priljubljenosti in po Požarnikovih besedah ima različne motive za to. »Kolikor ga poznam je čisto prijazen in prijeten človek, nihče mu nima direktno kaj očitati. Pahor se zaveda, da deluje simpatično in igra na to karto. Ne v smislu, da bi bil preračunljiv, saj je prijazen in skromen, ni vzvišen. Ve, da je priljubljen in se dela ljudskega in zakaj ne bi na to karto igral še naprej.« Ljudje imajo namreč rajši take politike kot strašno bojevite. »Teh se namreč bolj ustrašijo, saj ne vedo kaj bo.«

Kakšen lik naj bo predsednik?

Predvsem naj bo umirjen, ne zaletav in osebnostno zrel, je povedal naš gost. »Pri tem imam pred očmi pokojnega predsednika Janeza Drnovška, ki je bil spravljiv in nenapadalen. Očitali so mu sicer, da je mevža in cagav, a na drugi strani so nekateri v tem videli njegovo premišljenost in razsodnost.« Predsednik naj bi bil tudi ne premlad in z dovolj izkušnjami v politiki.

Ženske kandidatke v predsedniški tekmi

Požarniku se letošnje rekordno število kandidatk zdi spodbuden podatek in meni, da je njihova vloga v politiki pomembna, zato bi moralo biti več žensk na vodilnih položajih. »Ženske imajo namreč velik občutek odgovornosti in mislijo vnaprej.« A kandidatke imajo po njegovem mnenju problem v tem, ker jih prav ženske ne volijo.

Oddaje
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

Papež Frančišek (photo: Vatican Media) Papež Frančišek (photo: Vatican Media)

Papež Frančišek: In tako sem prišel na svet ...

V več kot 80 državah sveta je danes izšla avtobiografija papeža Frančiška z naslovom Upanje. V slovenščini jo bomo dobili septembra. Izšla bo pri založbi Beletrina v prevodu novinarja in ...

Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay) Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay)

Ko aktivisti vladajo ...

Vladi se mudi. Novo leto je jasen opomin, da se čas mandata neizprosno izteka in zato ne čudi, da se v proceduro sprejemanja v teh dneh seli morje predlogov zakonov, pravilnikov in uredb. Tako je ...

Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak) Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak)

Videopodkast Globine

V osmo sezono oddaje Globine, ki jo boste odslej lahko spremljali tudi v obliki video podkasta, stopamo tudi z novim ciklom. V svetem letu 2025 želimo odpreti komunikacijo med teisti in ateisti, ...