Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Tone GorjupTone Gorjup

Svetovalnica: Očesni laserski poseg pomembno zdravljenje z dobrimi rezultati

Svetovalnica | 02.10.2017, 16:00 Rok Mihevc

O vidu, težavah povezanih z njim, posledicah različnih bolezni in zdravljenju z laserjem smo govorili v tokratni Svetovalnici. Naš gost je bil dr. Davorin Sevšek, vodja laserskega oddelka na očesni kliniki.

Več kot 90% ljudi ima težave z vidom zaradi sladkorne bolezni, je opozoril dr. Sevšek. »Gre za t.i. diabetično retinopatio. In kar je pri tej bolezni pomembno je to, da se začne zdraviti pravočasno, ko spremembe na mrežnici še niso tako izražene, da bi ogrožale vid.« Zato so pred leti že uvedli presejalne teste za zgodnje odkrivanje sprememb.

Pri diabetikih tipa 2, ko se za razliko od diabetesa tipa 1 takoj po odkritju sladkorne bolezni pojavijo spremembe pri očesni mrežnici, so uvedli takojšnje fotografiranje očesnega ozadja. »Imamo več različnih stadijev bolezni, se pa pri vsaki stopnji lahko razvijejo spremembe v centralnem delu, v rumeni pegi, ko pa je potrebno takojšnje zdravljenje. Tukajšnje spremembe namreč hitro povzročajo poslabšanje vida ali celo slepoto.«

Laserske operacije

Slovenija je bila pred sedmimi leti med prvimi državami v Evropi, ki je začela z zdravljenjem z »mikropulznim laserjem«, ki nima toplotnega učinka in ne poškoduje mrežnice in lahko z njim zdravimo prav v predelu rumene pege. »Laser obnovi membrano, ki loči mrežnico od žilnice, pravzaprav jo stimulira, da jo obnovi in oteklina, ki se nabira pod mrežnico zmanjša in se izboljša vid."

Z lasersko operacijo lahko uspešno zdravimo tudi »centralno herozno retinopatio«. Gre za stanje, ko se nabira tekočina pod mrežnico in povzroča poslabšanje vida. »Ta bolezen se pogosto pojavlja pri mladih podjetnikih, saj je povezana s stresnim načinom življenja.«

Klasični laser s toplotnim efektom pa uporabljamo za zdravljenje raztrganin mrežnice. »Po posegu se naredijo brazgotine, ki preprečujejo širjenje raztrganine in preprečijo odstop mrežnice.« Dr. Sevšek še opozarja, da je zelo nevarno, če pacienti opazijo bliskanje pred očesom in pojav pikic. »V takem primeru je obisk pri okulistu nujen, saj gre za raztrganine. Vzroki za to stanje pa so poškodbe, udarci, kratkovidnost in dvigovanje težjih bremen.«

Svetovalnica
Škof Jamnik je obiskal Ljubhospic (photo: s. Emanuela Žerdin) Škof Jamnik je obiskal Ljubhospic (photo: s. Emanuela Žerdin)

Sveti večer v Ljubhospicu in v domu za ostarele

Na sveti večer je škof Jamnik maševal v domu starejših v Štepanji vasi. Ob 20. uri pa je bila polnočnica v hospicu v Ljubljani, kjer ekipa zaposlenih in prostovoljcev oblikuje lepo praznovanje za ...

Svetlana in Arif Sulejmanovič (photo: osebni arhiv AS) Svetlana in Arif Sulejmanovič (photo: osebni arhiv AS)

Drži me za roko, ko bom odhajala

Našega decembrskega gosta in letošnjega jubilanta, ki mu tako na videz kot po živahnosti duha zlahka prisodimo četrtino let manj, že od majhnih nog spremlja sprejemanje različnosti in Božjih ...

Mateja Mazgan Senegačnik se je tudi letos udeležila projekta Spust Božičkov s pediatrije (photo: PixaBay) Mateja Mazgan Senegačnik se je tudi letos udeležila projekta Spust Božičkov s pediatrije (photo: PixaBay)

Ko v Božičkovi preobleki plezam po pediatriji

Mateja Mazgan Senegačnik je svetovna popotnica. Odmevni so bili njeni opisi potovanj z babico, zdaj pa ji lahko že nekaj let sledimo na blogu, kjer opisuje izlete in doživetja primerna za družine. ...