Svetovalnica: Ali naj bom zoprn?
Svetovalnica | 12.09.2017, 13:55 Rok Mihevc
Kaj je primerno in kaj ne, smo se pogovarjali v tokratni Svetovalnici o bontonu. Z nami je bila strokovnjakinja za kulturo vedenja Bojana Košnik.
Poslušalca je zanimalo, ali je po bontonu primerno, da opozoriš osebo, ki se je pred tabo vrinila v vrsto, ali da je bolje biti tiho. Bojana Košnik je odgovorila, da je v takem primeru celo dobrodošlo, da povemo svoje mnenje. »A to povemo na prijazen in kulturen način in se ne spuščamo na njegov nivo.«
Taki osebi imamo pravico jasno in glasno povedati, kaj nas moti. »Ljudje si premalokrat upamo na glas povedati, saj smo vajeni, da te stvari »požremo«. A to ni prav.« Če se sami znajdemo v situaciji, ko se nam res mudi in je pred nami dolga vrsta, pojasnimo svojo situacijo in navzoče poprosimo za prijaznost, da nas spustijo. »In ljudje bodo verjetno pozitivno odreagirali.«
Ker smo v času košarkaške evforije, smo se v oddaji dotaknili tudi vedenja na športnih prireditvah. Navijanja gredo pogosto čez rob, zato je Košnikova opozorila, da moramo tudi pri takih dogodkih upoštevati bonton. »Ne smemo pozabiti, da so igrišča namenjena profesionalnim športnikom in navijačem. Zato naj tekmovanje vedno izraža športni duh in pravilen odnos do športa, brez izgredov.«
Svojo pripadnost ekipi ali posameznemu športniku lahko pokažemo na različne načine, vsekakor pa naj to ne bo z rjovenjem in petjem, pravi Bojana Košnik. »Lahko pa so to različni napisi, napevi, detajli, logotipi, garderobe in druge stvari.« Prav tako ne žalimo igralcev, ko izgubljajo in sodnikov, saj niso oni krivi za slab rezultat. »Ne prenašamo svojega sovraštva do igralcev nasprotnega moštva in ne vpletamo verskih in političnih vsebin.« Zavedajmo se, da na tovrstnih prireditvah nismo sami, še pravi naša sogovornica.
V nadaljevanju oddaje prisluhnite še kako je z nošnjo klobuka, o objemanju mladih, o ustavljanju avtov v času procesije, o vpisovanju v žalno knjigo, o vrivanju v vrsto in še nekaterih drugih vprašanjih naših poslušalcev.