Papež moli za žrtve nesmiselne tragedije v ZDA
| 03.10.2017, 10:34
Američani so se na včerajšnji najhujši strelski pokol v zgodovini ZDA odzvali tragično predvidljivo, saj zagovorniki pravice do orožja pri njej vztrajajo in zavračajo razpravo, nasprotniki pa zaman zahtevajo ukrepanje kongresa in zvezne vlade. Število žrtev se je do sinoči povzpelo na 59 mrtvih in 525 ranjenih. Medtem pa se v ZDA stekajo sožalni telegrami, med njimi so tudi besede papeža Frančiška.
Sožalje svojcem in narodu je poslal tudi papež Frančišek. Zapisal je, da je globoko užaloščen zaradi streljanja v Las Vegasu. Zagotovil je svojo duhovno bližino vsem tistim, ki jih je prizadela ta nesmiselna tragedija. Sveti oče je pohvalil prizadevanja policije in vseh, ki nudijo prvo pomoč.
Predsednik Škofovske konference ZDA, kardinal Daniel DiNardo pa je v izjavi za javnost pozval k molitvi in skrbi za vse trpeče v tej tragediji. "Na koncu koncev so edini možni odziv dobra dela – kajti ne glede na to, kako nepregledna je tema, ta nikoli ne bo premagala luči," je dejal ameriški kardinal.
Preiskava pokola, ki ga je izvedel 64-letni upokojeni računovodja Stephen Paddock, se nadaljuje, policija pa tudi po preiskavi obeh njegovih hiš še ne pozna motiva. Trupla žrtev so s prizorišča zločina v ponedeljek odvažali še 12 ur po pokolu, identifikacija žrtev pa se je zavlekla. Odgovornost za napad je prevzela skrajna skupina Islamska država, vendar je tudi FBI ob tem zamahnil z roko, saj ni nobenega suma, da bi bil bogat beli upokojenec povezan s kakšno teroristično ali drugo skupino. Predsednik ZDA Donald Trump je zločin označil za dejanje čistega zla in opravil tradicionalno minuto molka za žrtvami ter podal sporočilo, da je z žrtvami v mislih in molitvah. Ukazal je še, da se ameriške zastave pred Belo hišo in drugimi javnimi civilnimi in vojaškimi poslopji ter objekti doma in po svetu spustijo na pol droga do večera 6. oktobra. Takoj nato pa so se zarisale običajne fronte med zagovorniki in nasprotniki orožja.
Lanska predsedniška kandidatka demokratov Hillary Clinton je napadla največji orožarski lobi NRA, ki je lani širil laži o njeni kandidaturi, in zahtevala, da se politika umakne resnim ukrepom. Nekdanji podpredsednik ZDA Joe Biden je dejal, da mu je dovolj. Belo hišo in kongres je pozval k ukrepanju. Voditeljica demokratov v predstavniškem domu Nancy Pelosi zahteva ustanovitev posebnega kongresnega preiskovalnega odbora o orožarskem nasilju, vendar se ne bo zgodilo nič.