Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Tanja DominkoTanja Dominko

V Savdski Arabiji otroke učijo sovraštva do drugih ver

Svet | 15.09.2017, 00:16 Marjana Debevec

Organizacija za varstvo človekovih pravic Human Rights Watch je opozorila, da v šolah v Savdski Arabiji otroke sistematično učijo sovraštva. Kljub napovedim oblasti, da bodo tovrstna besedila odstranili, so verski učbeniki še vedno polni odlomkov, ki zagovarjajo nestrpnost in sovraštvo, so opozorili. Podobno je tudi v Pakistanu in drugih okoliških državah.

Sovražno in nestrpno besedilo je Organizacija za varstvo človekovih pravic odkrila tudi v verskih učbenikih, ki jih je savdsko ministrstvo za izobraževanje pripravilo za letošnje šolsko leto. Gre za besedila, ki omalovažujejo druge islamske tradicije, ki niso povsem v skladu z interpretacijo sunitskega islama v Savdski Arabiji, kakršen je na primer sufizem. Prav tako ponižujejo šiite. Jude in kristjane pa imajo za "nevernike", s katerimi se pravi muslimani ne bi smeli družiti.

Otroke tako že v prvem razredu savdskih osnovnih šol učijo, da morajo sovražiti vse, ki so drugačne vere ali ločine. Vse to pa v otrocih in mladih pripravlja teren, da se lažje pridružijo skrajnim skupinam, čeprav so le te daleč od resničnega islama, poudarja švicarski ekonomist Phillip Ehrenzeller, ki že skoraj dve desetletji deluje na Bližnjem vzhodu. »Moram pa tudi povedati, da številni mladi tako v Siriji, kot tudi v Egiptu in Jordaniji na univerzi simpatizirajo s tem idejami. Ljudje na Bližnjem vzhodu so se namreč večkrat čutili zatirane in ponižane s strani zahodnih sil.«

Kot je v nedavnem pogovoru s francoskim sociologom zatrdil papež Frančišek, bi morali muslimani kritično, z zgodovinskega zornega kota, kot je to storila Katoliška Cerkev, znova preučiti Koran. Zgodovinska in kritična metoda razlage besedil bi jim namreč pomagala, da bi se razvili, je prepričan sveti oče. Danes tako še vedno obstajajo muslimani, ki ne sprejemajo nikogar drugega. V Savdski Arabiji gre po papeževih besedah papeža Frančiška za vprašanje miselnosti. Nekatere druge države Perzijskega zaliva pa so bolj odprte in celo podpirajo gradnjo cerkva. Spoznali so namreč, da so katoličani dobri in zanesljivi delavci.

Svet, Cerkev po svetu
Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc) Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc)

Do konca koncerta Klic dobrote zbrali ...

Slovenska karitas je pripavila že 34. dobrodelni koncert Klic dobrote za slovenske družine v stiski. Iz dvorane Golovec v Celju so ga lahko neposredno spremljali gledalci RTV SLO 1 in poslušalci ...

Skupinska fotografija radijskih sodelavcev (photo: Rok Mihevc) Skupinska fotografija radijskih sodelavcev (photo: Rok Mihevc)

30 let največje slovenske župnije

28. november je za Radio Ognjišče že tri desetletja prazničen. Na ta dan leta 1994 smo v ljubljanskem studiu, ki se nahaja v polkletnih prostorih Zavoda svetega Stanislava, začeli z oddajanjem ...

Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc) Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc)

30 let Radia Ognjišče: O medijih z mediji

V oddaji Pogovor o smo gostili pomembne soustvarjalce slovenskega medijskega prostora in se posvetili aktualnemu stanju in spremembam v preteklih treh desetletjih. Med sogovorniki so bili ...