Papež s kolumbijskimi škofi
Srečanje papeža z venezuelskimi škofi. Cerkev v Latinski Ameriki: Večjo vlogo ženskam.
Svet | 08.09.2017, 10:05 Marta Jerebič
Papež se je včeraj v Kolumbiji za 10 minut srečal tudi s petimi venezuelskimi škofi, ki so ga seznanili s političnimi razmerami, odkar deluje sporna ustavodajna skupščina. Kardinal Jorge Urosa Savino iz Caracasa je po srečanju za spletni portal Crux povedal, da je papeževa vloga pomembna, a da so Venezuelci poklicani sami rešiti svojo politično in gospodarsko krizo. S tem je povedal, da se morajo protesti proti Maduri nadaljevati. Kot je še dejal, jih je papež spodbudil, naj ne izgubijo upanja.
Papež Frančišek je včeraj nagovoril tudi kolumbijske škofe in nato še izvršni odbor Sveta škofovskih konferenc Latinske Amerike. Slednji združuje škofe iz 22 držav Latinske Amerike in Karibov. Sveti oče, ki je bil kot kardinal Bergoglio pred 10-imi leti glavni pisec dokumenta o poslanstvu Cerkve v Latinski Ameriki – t. i. dokumenta iz Aparecide, je tudi v tokratnem nagovoru spregovoril o tem. Opozoril je, da brez veselja in ljubezni ne bodo privlačni za nikogar. Posebej je izpostavil vlogo žensk.
Papež je Svetu škofovskih konferenc Latinske Amerike dejal, naj posebno pozornost namenijo mladim, dajo vodilno vlogo ženskam in laikom, saj bodo samo dobro izoblikovani verni laiki kos izzivom celine. Ob tem je posebej izpostavil vlogo žensk: »Prosim, ne zaslužijo si biti sužnje našega trdovratnega klerikalizma, saj so v prvih vrstah Cerkve v Latinski Ameriki.«
Papež je nadalje dejal, da brez veselja ne bodo privabili nikogar. V svojem poslanstvu morajo biti blizu Bogu in ljudem, Jezusa morajo postaviti v središče. “Ne smemo si dovoliti, da bi nas ohromile naše klimatizirane pisarne, statistike ali strategije. Ljudi moramo nagovarjati v njihovih konkretnih situacijah; ne moremo se obrniti stran. Poslanstvo je treba opraviti na štiri oči.«
Nazadnje je predstavnikom vseh škofovskih konferenc Latinske Amerike še dejal: »Če želimo služiti tej naši Latinski Ameriki, moramo to delati s strastjo.«
Kolumbijskim škofom, ki jih je nagovoril na posebnem srečanju, pa je dejal, da niso politiki, ampak pastirji, ki morajo v tem zgodovinskem trenutku svobodno oznanjati Besedo sprave, pozivati k nenasilju in odpravi korupcije.
Naštel je še nekaj drugih področij delovanja, od obrambe življenja in družine do mladih in trgovine z drogami. Zadnjo misel je namenil Amazoniji, ki je niso prejeli, da bi jo izropali, ampak naredili rodovitno.