Borut Pahor ostaja zavezan k sodelovanju, povezovanju in preseganju razkolov iz polpretekle zgodovine
| 04.10.2017, 18:00
Borut Pahor, ki bo 2. novembra dopolnil 54 let se v predsedniški tekmi za mesto prvega v republiki poteguje drugič. Tudi tokrat stavi na geslo "Skupaj" s katerim je slavil leta 2012. Veseli ga, da je v predsedniški tekmi kar pet žensk, kot velik dosežek minulega mandata pa je omenil pogreb žrtev revolucionarnega nasilja v Mariboru.
V slabih petih letih se lahko Pahor pohvali s 537 govori in 247 izjavami za javnost. Z njimi je, kot je dejal ob predstavitvi kandidature želel povedati mnenje, povezovati skupnost, krepiti politično stabilnost in medsebojno zaupanje, spodbuditi pogum za razvojne spremembe in našo čvrsto pro-evropsko držo. Za naš radio pa dodal: "Zdi se mi, da sem glavna stremljenja izpred petih let vsaj v veliki večini izpolnil. Tukaj mislim v prvi vrsti na zavezo po sodelovanju, po povezovanju, po preseganju nekaterih razkolov iz polpretekle zgodovine."
V nadaljevanju mandata Pahor stavi na nadaljevanje spravnega procesa in spodbujanje vseh oblik sodelovanja in sožitja, krepitev politične stabilnosti ter na doseganje podpore za reforme, pomembne za bolj konkurenčno gospodarstvo in bolj solidarno družbo. Sicer pa si je ves mandat prizadeval za reševanje vprašanj po mirni poti, k čemur spodbuja tudi Špance in Katalonce po nedeljskem referendumu. "Moram realno povedati tudi, kje vidim težave. Te vidim pri ravnanju katalonskih oblasti zaradi razdeljenosti znotraj katalonske družbe o sami neodvisnosti in seveda zelo trdo stališče centralnih španskih oblasti do tega, da to ni bilo zakonito. To lahko pripelje do resnejših nemirov. To ni enako kot je bilo recimo na Škotskem, ko je s soglasjem Londona prišlo do odločanja o Škotski, ampak je prišlo proti volji Madrida in to utegne imeti težave."
Na vprašanje, kakšno tekmo pričakuje pa je dodal: "Ne pričakujem kakšnih posebnih novosti. Na koncu bo izbran za predsednika nekdo, ki mu večina zaupa in tako je tudi prav."