Na predsedniških volitvah se bo pomerilo devet kandidatov
Slovenija | 28.09.2017, 16:41
V boj za predsedniški stolček se podaja devet ljudi. Državna volilna komisija je že pred časom potrdila kandidature predsednice NSi Ljudmile Novak, kamniškega župana Marjana Šarca, ministrice za izobraževanje, znanost in šport Maje Makovec Brenčič ter zdajšnjega predsednika države Boruta Pahorja. Danes je odločala še o šestih kandidaturah, ki so bile vložene v tem tednu. Ob omenjenih so se namreč v predsedniško tekmo podali še upokojenka Angelca Likovič, koprski župan Boris Popovič, evropska poslanka Romana Tomc, samostojna podjetnica Suzana Lara Krause ter tik pred zdajci še predsednik Zedinjene Slovenije Andrej Šiško in Aleš Ivan Cepič. Kandidaturo slednjega je državna volilna komisija zavrnila. Predsednik Slovenskega panevropskega gibanja Laris Gaiser pričakuje pestro kampanjo.
Gaiser je za naš radio ocenil, da je večina kandidatur za predsednika države, namenjena predvsem merjenju moči pred državnozborskimi volitvami prihodnje leto oziroma pripravi nanje. "Vemo, da levica računa na dober rezultat kamniškega župana, da bi preverila njegov domet za parlamentarne volitve, predsednica NSi želi dober rezultat, da se utrdi znotraj stranke in kampanjo za državnozborske volitve začne na čim boljši poziciji, Popovič prav tako eksperimentira, koliko lahko doseže na državni ravni." Kot je dodal, nekatere kandidatke oziroma nekateri kandidati upravičeno upajo, da bodo prišli v drugi krog, v katerem bi lahko celo ogrozili Pahorja, a ta, tako Gaiser, v tekmo vstopa z najboljšega mesta. "Gotovo je med vsemi tudi najbolj samozavesten."
Po Gaiserjevem mnenju bo izredno zanimivo opazovati, kako se bodo kandidati postavili proti Pahorju in ponudili alternative. Pri nekaterih vprašanjih, med drugim o odnosih s Hrvaško, to že poskuša Šarec, ki ga je večina anket še pred njegovim resnejšim nastopom v javnosti uvrščala na drugo mesto za zdajšnjim predsednikom države. "Takšne fenomene smo v slovenskem političnem prostoru v zadnjih desetih letih videli že velikokrat. Politični establišment v Sloveniji zelo dobro deluje, zelo dobro pozna volilce." Kot ugotavlja Gaiser, je tako tudi v primeru kamniškega župana. "Večina Slovencev je malo zdolgočasena nad pristopom aktualnega predsednika države. Mogoče bi na to Šarec lahko računal, prišel v drugi krog in celo zmagal, a bomo videli."
Gaiser pozdravlja dejstvo, da se je v predsedniško tekmo podalo toliko žensk, štiri prihajajo iz desne politične opcije. "Pustil bi se presenetiti, kaj bodo povedale. Nekatere imajo izkušnje v politiki, nekatere so na tem področju še zelene, a prav zanimivo bo videti, kaj bodo te prinesle v zabavo in kako bodo popestrile soočenja."
Sociala, bančništvo in korupcija bodo notranjepolitične teme, ki bodo po Gaiserjevih besedah v kampanji najbolj odmevale. Zunanja politika ne bo dobila veliko možnosti, saj ji Slovenci ne sledimo, čeprav bi bilo dobro preveriti, kakšne so naše evropske in severnoatlantske perspektive. Morda bi se lahko zgodilo, da bi v ospredje prišlo vprašanje odnosov z južno sosedo, a Gaiser verjame, da se bodo razprav o tem izogibali že sami kandidati. "Najprej zato, ker je to zelo razgreta tema v tem trenutku, potem zato, da bi umirili žogo na mednarodni ravni, in tretjič, ker niso vsi strokovnjaki na tem področju." Gaiser v tokratni kampanji ne pričakuje afer.