Maja MorelaMaja Morela
Jakob ČukJakob Čuk
Tone GorjupTone Gorjup
NLB (foto: Nika Gorenc)
NLB

Poslanci o politični odgovornosti v zgodbi o sumu pranja denarja v NLB

Slovenija | 23.09.2017, 15:58

Poslanci so v minulem tednu med drugim razpravljali o sumu pranja denarja v NLB. Med redno sejo državnega zbora sta jih namreč na mizah čakali poročili dveh parlamentarnih delovnih teles, ki sta se ukvarjali s to zgodbo. Dokumenta sta opozorila na politično odgovornost, bistvene ugotovitve in sklepi o nadzoru nad primerom naj bi v prihodnjem tednu dobili podporo.

Poslanci so se najprej lotili poročila preiskovalne komisije državnega zbora, ki se ukvarja z zlorabami v bančnem sistemu. Kot je znano, je zasegla interno elektronsko korespondenco zaposlenih v NLB, ki se nanaša na nakazila ene od iranskih bank. Ta naj bi v letih 2009 in 2010 prek naše največje banke oprala za približno milijardo dolarjev. "Po preučitvi dokumentacije smo ugotovili, da so odgovorni v politiki, uradu za preprečevanje pranja denarja in NLB delovali po znanem načelu nič ne vidim, nič ne slišim," je navedel predsednik omenjenega parlamentarnega delovnega telesa Anže Logar. Kot je dodal, je bil o sumih obveščen tudi takratni državni vrh, a ni ukrepal.

Poslanci so prav tako obravnavali poročilo komisije državnega zbora za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb, ki jo vodi Branko Grims in ji je Logarjeva parlamentarna komisija odstopila zadevo. Grims je ponovil, da tudi njihove ugotovitve kažejo na zavlačevanje pristojnih služb. "Vprašajte se, kakšno moč ima tisti, ki je dosegel, da so odpovedali praktično vsi nadzorni mehanizmi, nadzorne institucije in institucije pregona naše države. Kajti prav to se je zgodilo."

Da ni šlo za naključja, je med drugim menil vodja poslanske skupine NSi Matej Tonin. "Številni smo v tej zgodbi ponavljali, da je preprosto preveč zelo jasno v eno smer zapeljanih dogodkov, da bi lahko verjeli, da gre za naključne stvari." Pričakovanje, da bodo do torka, ko bo državni zbor glasoval o obeh dokumentih, z visokih funkcij odstopili vsi, ki so se prepoznali v zgodbi, je medtem izrazil predsednik SDS Janez Janša. Povejmo še, da je del obeh razprav zaradi zaupnosti podatkov minil za zaprtimi vrati.

Slovenija, Politika
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media) Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media)

Predolgo smo bili razdeljeni

Smo v tednu molitve za edinost med kristjani. Pri kapucinih v Celju bo nocoj ekumensko besedno bogoslužje, ki se ga bodo udeležili škof Maksimilijan Matjaž, evangeličanski škof Leon Novak, ...

Dr. Aleš Maver (photo: STA) Dr. Aleš Maver (photo: STA)

Zakaj iskati novo sredino?

Politična sredina na Zahodu visi preveč v levo. To je lastnost, ki po besedah političnega analitika profesorja dr. Aleša Mavra med drugim druži zadnje pretrese v Avstriji, Franciji in Nemčiji ter ...

Študentka Ema (photo: Rok Mihevc) Študentka Ema (photo: Rok Mihevc)

Ko družbena omrežja služijo izobraževanju

Družbena omrežja lahko kot platformo uporabljamo tudi za izobraževanje in širjenje koristnih informacij. Tega se zaveda tudi študentka medicine na Medicinski fakulteti v Ljubljani Ema. S svojim ...