Maja MorelaMaja Morela
Jakob ČukJakob Čuk
Tone GorjupTone Gorjup

Iz Slovenije vrsta kritik na Plenkovićeve besede v palači Združenih narodov

Slovenija | 22.09.2017, 18:14

Iz Slovenije se vrstijo ostri odzivi na govor hrvaškega premierja Andreja Plenkovića na Generalni skupščini Združenih narodov v New Yorku. V njem je odločitev arbitražnega sodišča o meji med državama navedel kot primer spodkopavanja mednarodnega prava. Naš premier Miro Cerar je zato odpovedal skorajšnje srečanje s Plenkovićem v Zagrebu. Takšno odločitev so med drugim pozdravili v večini strank v državnem zboru, pri južnih sosedih so jo obžalovali.

Cerarjevo odločitev je med drugim podprl predsednik države Borut Pahor. "Trmasto vztrajanje Hrvaške pri nespoštovanju obveznosti iz podpisane in ratificirane mednarodne pogodbe je nesprejemljiv. V tem smislu skušam razumeti odločitev premierja Cerarja za odpoved sestanka v Zagrebu. A prepričan sem, da bo na koncu koncev le dialog pripeljal do mirne implementacije arbitražne razsodbe." Da dialog ni več mogoč, je ocenil minister za zunanje zadeve Karl Erjavec, predsednik parlamenta Milan Brglez je medtem opozoril, da je Plenković zlorabil organ Združenih narodov in pred vsemi državami sveta pod vprašaj postavil temeljno načelo mirnega reševanja sporov, kar je, kot je dodal, šokantno.

Po besedah predsednika odbora državnega zbora za zunanjo politiko, poslanca NSi Jožefa Horvata, sta Plenkovićevo razmišljanje in govor zaskrbljujoča, saj po eni strani ugotavlja, da je spoštovanje mednarodnega prava temelj za mir in stabilnost, a po drugi strani povozi samega sebe in se postavi nad mednarodno pravo. Horvat bo v prihodnjem tednu sklical sejo parlamentarnega delovnega telesa, ki ga vodi. Na njej bodo člani nadaljevali razpravo o arbitražni razsodbi. Horvat je prepričan, da je treba postopke za njeno uresničitev pospešiti, pri čemer je poudaril, da gre predvsem za vladino nalogo. Vodja poslancev SD Matjaž Han je poudaril, da obstreljevanje posameznikov prek medijev ni v redu, sploh med dvema sosednjima državama. Poslanec Levice Matej T. Vatovec meni, da je Cerarjeva odločitev za odpoved obiska v Zagrebu prenagljena, saj bi lahko zadevo prespal in jo skomuniciral na drugačen način. Poslanka Zavezništva Alenka Bratušek je nasprotno prepričana, da gre za pravilno potezo, saj je Plenković, kot je dodala, v New Yorku prekoračil vse meje dobrega okusa. Vodja skupine nepovezanih poslancev Bojan Dobovšek ugotavlja, da so Cerarjev problem nekonsistenten nastop, argumentov z ad-hoc prijemi ne zna predstaviti mednarodni javnosti. Prvak SDS Janez Janša je na družabnem omrežju Twitter zapisal, da se Hrvaška s slovenskim premierjem igra kot mačka z mišjo.

Kako je Cerarjeva odločitev odmevala pri južnih sosedih?

Hrvaška predsednica Kolinda Grabar-Kitarović jo je obžalovala. Poslanec HDZ in nekdanji hrvaški zunanji minister Davor Ivo Stier jo je kritiziral - po njegovem kaže, da Slovenija, vsaj v tem trenutku ni odprta in pripravljena na dialog. "Mi smo odprti za dialog. Ob tej priložnosti ga ponovno vabim na Hrvaško v nekem drugem terminu," so bile Plenkovićeve zadnje besede Cerarju.

Iz Bruslja so medtem sporočili, da Evropska komisija vztraja pri že večkrat ponovljenem stališču - od obeh strani pričakuje uresničitev arbitražne razsodbe.

Slovenija, Politika
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media) Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media)

Predolgo smo bili razdeljeni

Smo v tednu molitve za edinost med kristjani. Pri kapucinih v Celju bo nocoj ekumensko besedno bogoslužje, ki se ga bodo udeležili škof Maksimilijan Matjaž, evangeličanski škof Leon Novak, ...

Dr. Aleš Maver (photo: STA) Dr. Aleš Maver (photo: STA)

Zakaj iskati novo sredino?

Politična sredina na Zahodu visi preveč v levo. To je lastnost, ki po besedah političnega analitika profesorja dr. Aleša Mavra med drugim druži zadnje pretrese v Avstriji, Franciji in Nemčiji ter ...

Študentka Ema (photo: Rok Mihevc) Študentka Ema (photo: Rok Mihevc)

Ko družbena omrežja služijo izobraževanju

Družbena omrežja lahko kot platformo uporabljamo tudi za izobraževanje in širjenje koristnih informacij. Tega se zaveda tudi študentka medicine na Medicinski fakulteti v Ljubljani Ema. S svojim ...