Za vrnitev Primorske pomembni tudi jezik, kulturna in narodna zavest
Slovenija | 15.09.2017, 14:13 Tone Gorjup
V Sloveniji je 15 september od 2006 državni praznik vrnitve Primorske k matični domovini. Na ta dan pred sedemdesetimi leti je bilo Slovensko primorje priključeno takratni Jugoslaviji, Trst in Gorica pa dokončno izgubljna. S tem je povezan tudi začetek gradnje Nove Gorice, ki letos gosti državno proslavo.
Na osnovi Pariške mirovne pogodbe je bilo 15. septembra 1947 Slovensko primorje vrnjeno Jugoslaviji, Trst z zaledjem pa samostojna enota pod zaščito Združenih narodov. Izguba velikega dela našega ozemlja po prvi svetovni vojni je bila za vse Slovence strahotna. Na osnovi pogajanj v Parizu smo dobili nazaj velik del Primorske. Publicist Ivo Jevnikar je v pogovoru za Radio Ognjišče opozoril, da za to niso bili zaslužni le pogajalci: »Če je prišlo do združitve vsaj glavnine Primorske z ostalim delom matičnega naroda, pred sedemdesetimi leti, je bilo to sad dela generacij in generacij, ki so gojile svoj jezik, svojo kulturo, svojo zavest; ki so kljubovale nasilnemu asimilatorskemu pritisku in tudi poskusom genocida pod fašizmom in med drugo svetovno vojno...« Skladno z urejanjem meja med Italijo in Jugoslavijo so se razdelile tudi tržaško-koprska, goriška in reška škofija. Slovenci so po razdelitvi ostali na obeh straneh meje. Predsednik Društva slovenskih izobražencev Sergij Pahor je spomnil tudi na to: »Za Primorsko je bil to praznik. To je bil velik dan, to razumemo. Samo radi bi, da bi spoznali, da bi osrčje Slovenije spoznalo, da je en del manjšine ostal na drugi strani, zunaj meja in da je treba to manjšino ne samo spoštovati, ampak ji tudi pomagati.« Kot je pred leti poudaril pisatelj Boris Pahor, smo z vstopom v EU in ukinitvijo kontrole na mejah le dosegli neke vrste vrnitev celotnega primorskega etičnega telesa k domovini Sloveniji, le da se mnogi tega še ne zavedajo. Tudi napetost, ki sta jo narekovala totalitarna sistema v sosednjih državah, je popustila. Po mnenju zgodovinarja Renata Podberšiča smo na nacionalni ravni že spravljeni: »Predvidevam in želim si, da naši zahodni sosednje niso samo hudobni Lahki, ampak predvsem tudi sodelavci v skupni Evropski uniji, kajti brez tega sodelovanja bomo postali lahek plen prihodnosti.«
Letošnji praznik vrnitve Primorske bo zaznamovala državna proslava z naslovom’Gorico novo bomo dali v dar’. Slavnostni govornik bo predsednik državnega sveta Mitja Bervar. Kulturni program je oblikovala Neda Rusjan Bric, na njej pa bodo nastopili predvsem primorski kulturni ustvarjalci. Veliki oder je postavljen tako, da bo občinska stavba, ki je bila ena prvih zgrajenih v Novi Gorici, del kulise.