Pogovor o dolgotrajni brezposelnosti in zaposlovanju starejših
Politika | 08.09.2017, 09:12 Petra Stopar
Ministrstvo za delo želi spodbuditi delodajalce k trajnejšemu zaposlovanju starejših brezposelnih. V ta namen je omogočilo subvencije v vrednosti skoraj milijon in pol evrov. Čeprav se na splošno brezposelnost v državi zmanjšuje, je omenjena skupina ena od težje zaposljivih, prav tako je za zaposlitev težje aktivirati dolgotrajno brezposelne. Po mnenju sogovornikov v oddaji Pogovor o na našem radiu je za rešitev tega področja potrebno najprej ozavestiti delodajalce in delavce o položaju, v katerem smo, in ki izvira v glavnem iz dejstva, da se Slovenija sooča z negativnim demografskim trendom.
Ministrstvo za delo je izdalo javno povabilo, preko katerega se posamezen delodajalec lahko potegujejo za 13.000 evrov subvencije pri zaposlitvi delavca, starejšega od 55 let, ki je vsaj mesec dni prijavljen v evidenci brezposelnih. Prednost pri vključevanju bodo imeli prejemniki denarnega nadomestila in denarne socialne pomoči. Javno povabilo bo odprto od 13. septembra do 13. oktobra oziroma do razdelitve sredstev.
Odgovor, zakaj je položaj starejših še posebej neugoden, ima na dlani Igor Antauer iz Združenja delodajalcev obrti in podjetništva Slovenije: »So relativno slabo motivirani, imajo pa tudi zelo slabo osnovo za to, da bi pridobili neke veščine. Kakorkoli, celotna aktivna politika zaposlovanja ne pomaga, če niso oni motivirani, predvsem pa, če niso motivirani bodoči delodajalci. In če imamo preveč rigidne izobraževalne programe oz. pridobivanje veščine in če je to za tiste, ki neradi hodijo v šolo, psihološka ovira, da bi se nečesa začeli učiti, bomo prišli do tega, da bomo z lučjo pri belem dnevu iskali delovno silo.«
Predvsem pa delodajalci na starejše delavce po mnenju udeležencev oddaje ne smejo gledati samo kot na strošek. O posledicah takšne obravnave s strani delodajalcev je več povedala socialna delavka Alenka Petek, ki se na Škofijski Karitas Ljubljana pogosto srečuje s starejšimi in dolgotrajno brezposelnimi: »Pripovedujejo nam o velikih težavah pri aktivaciji, o tem, kakšne probleme imajo, ko pridejo na razgovor. Ker že takoj avtomatsko na prošnjo ne napišejo svoje starosti in ko pridejo tja, so za vse prestari. Nanje gledajo kot na nekoga, ki bo veliko na bolniški, ki ni več tako fleksibilen, je starejši in ni več dela zmožen, s tem pa avtomatsko odpade.« In tako mnogi pri iskanju službe obupajo, sklene.
Ob tem je Damjana Košir iz Zavoda RS za zaposlovanje kot zelo dobrodošle in potrebne navedla programe socialne aktivacije: »Mi smo se na zavodu tudi okrepili, saj smo s pomočjo evropskih sredstev dobili dodatne svetovalce zaposlitve, ki delajo z dolgotrajno brezposelnimi, ker je tudi zelo pomembno, da jim posvetimo več časa. Računamo, da bomo z vsemi temi aktivnostmi nekako zagotovili, da se bo precejšen del teh ljudi vrnil na trg dela.« V Sloveniji je trenutno nekaj čez 83.800 registriranih brezposelnih, od katerih jih je skoraj 53,9 odstotkov že leto ali več brez zaposlitve.