Nadškof Cvikl želi, da na verouk ne bi gledali kot na krožek

| 01.09.2017, 15:28

Novo šolsko leto pomeni začetek nove poti, je dejal mariborski nadškof metropolit Alojzij Cvikl. "Verouk je velikokrat gledan kot neke vrste krožek, kot neka dodatna dejavnost, ampak zdi se mi, da bi morali najprej gledati na verouk kot na predmet, kot na dar, ki nam pomaga v rasti naše vere," je dejal.

"Vsako novo šolsko leto pomeni začetek nove poti. Na eni strani so to nova pričakovanja, ki nas navdihujejo z veseljem, z novimi spoznanji po drugi strani pa gre tudi za nove skrbi, za nov napor. Vsem, ki danes začenjate novo šolsko leto želim, da bi na začetek gledali predvsem kot na novo priložnost. Kajti potem boste v šolo hodili z veseljem, hodili boste zato, da dobite nova spoznanja, nova znanja, da se vam širi obzorje, po drugi strani pa tudi zato, da se vam razvijejo vaši darovi, da se razvijajo tisti darovi, ki jih je Bog položil pred vas. Cilj je, da postajamo zrele osebnosti, to se sestavlja kot mozaik, korak za korakom in tukaj želim tudi vsem učiteljem in vzgojiteljem na začetku tega novega šolskega leta, da bi res znali stati ob strani našim otrokom.

Ko gledam nazaj na svoje učitelje mi ostajajo v spominu tisti, ki so svoje poslanstvo opravljali z ljubeznijo, z dobro voljo, ki so bili zrele osebnosti in so imeli svoje vrednote in so te vrednote želeli posredovati tudi nam na nevsiljiv način, z neko življenjsko držo. Ob njih smo lahko, ne samo pridobivali znanje, ampak predvsem rasli kot osebnosti.

Začenja pa se tudi novo veroučno leto. Želim predvsem, da bi na verouk gledali kot na priložnost zlasti v zorenju naše vere. Pri krstu smo prejeli dar vere in ta dar je potrebno najprej spoznati in ga potem tudi razvijati in prav to je tisto, kar se pri verouku dogaja. In pri verouku želim, da bi bili vključeni vsi tako starši, stari starši, kateheti, duhovniki, župnijsko občestvo, kajti vsi, vsak na svoj način smo opora in spremljevalci tem našim mladim na poti zorenja vere. Verouk je velikokrat gledan kot neke vrste krožek, kot neka dodatna dejavnost, ampak zdi se mi, da bi morali najprej gledati na verouk kot na predmet, kot na dar, ki nam pomaga v rasti naše vere, pa tudi naše osebnosti. Kajti za cilj ima, da bi naše življenje bilo lepo, uresničeno, da bi našli to, kar je Bog položil v nas, vsak svoje poslanstvo, svoj poklic, ki ga bomo potem lahko živeli in tudi s tem slavili Gospoda. Tako želim, da bi to novo šolsko in veroučno leto res bil nov začetek te poti, da bi stopili na to pot z veseljem in predvsem, da bi to leto bilo bogato, lepo in obdano z novimi spoznanji, predvsem pa, da bi res postajali še boljši, bolj veseli in da bi bolj sprejemali sebe in se veselili vsega kar je Bog položil v nas."

Svojci žrtev z njihovimi fotografijami (photo: Rok Mihevc) Svojci žrtev z njihovimi fotografijami (photo: Rok Mihevc)

Vigilija pred dnevom, ki ga trenutna oblast ne dovoli

Na Trgu republike v Ljubljani je sinoči slovesnost v spomin na žrtve komunističnega nasilja Ker smo ljudje. »V resnici je tako, da ni druge možnosti, kot priznati resnico.« Te besede pokojnega ...

Prostovoljec leta 2024 s podelitvijo priznanj (photo: STA) Prostovoljec leta 2024 s podelitvijo priznanj (photo: STA)

Naj prostovoljec tudi naš sodelavec

Naj prostovoljski projekt lanskega leta je projekt Šola s srcem Srednje gradbene, lesarske in vzgojiteljske šole iz Šolskega centra Novo mesto. Mladinski svet Slovenije ga je nagradil, ker je ...

Matjaž Čadež je vizionar, ki navdušuje tudi v širjenju pomena petih temeljnih vrednot Slovenije (photo: NL) Matjaž Čadež je vizionar, ki navdušuje tudi v širjenju pomena petih temeljnih vrednot Slovenije (photo: NL)

Matjaž Čadež: Na hitro hočemo preveč

Matjaž Čadež je človek navdiha, ki s svojo življenjsko poklicno potjo še danes, ko je že v pokoju, marsikoga navdušuje. Poslovno se je vrsto let kalil v IBM-u, nato na Švedskem in pozneje ...