Pred poslanci razprava o enakosti položaja v referendumski kampanji o drugem tiru

Slovenija | 03.09.2017, 05:45

Počitnic je konec tudi za poslance. Že zadnji avgustovski in prvi septembrski dan so se lotili dela v več telesih državnega zbora, jutri pa se bodo zbrali na izredni seji. Obravnavali bodo enakost položaja v kampanji pred referendumom o zakonu o drugem tiru. Glasovanja ne bo, saj je matični parlamentarni odbor zavrnil predlagana priporočila opozicije. Večina je namreč menila, da je vlada upravičena do sodelovanja v referendumski kampanji in tudi do proračunskih sredstev zanjo.

Izredno sejo so zahtevali poslanski skupini SDS in NSi, nepovezana poslanca in samostojni poslanec Andrej Čuš. Prepričani so, da bi moral državni zbor sprejeti priporočila vladi za vzpostavitev pogojev za zagotavljanje enakosti položaja v kampanji pred referendumom o zakonu o drugem tiru, pri njenem financiranju in za uravnoteženost možnosti predstavitve stališč. Opozicijski poslanci opozarjajo, da je vlada s tem, ko si je iz proračuna zagotovila 97.000 evrov sredstev za financiranje referendumske kampanje, v nepošteni prednosti.

"Na eni strani imamo vlado Republike Slovenije, ki je sama sebi iz državnega proračuna vzela kupček denarja v višini skoraj 100.000 evrov, torej je vzela tudi denar vseh tistih, ki smo podpisali referendumsko pobudo. Z mojim denarjem, saj sem tudi podpisnik, vlada Republike Slovenije podira ljudsko voljo. Absurd. Ne morete me z mojim denarjem nagovarjati, naj bom za drugi tir, če sem proti takšnemu financiranju drugega tira, kakršen je predviden," je bil na seji odbora državnega zbora za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo kritičen poslanec SDS Vinko Gorenak. Podobno je menil pobudnik referenduma o zakonu o drugem tiru Vili Kovačič. "Civilna družba je danes revna kot cerkvena miš. Vlada si po drugi strani vzame 97.000 evrov iz mojega žepa, da agitira proti meni. In še to brez argumentov. Nikoli z argumenti in nikoli s soočenji z nami." Vlada po Kovačičevi oceni v referendumski kampanji sploh ne bi smela sodelovati, ampak bi morala ostati nevtralna, kar je zavrnila državna sekretarka Tanja Bogataj. Poudarila je, da bi bila v tem primeru v neenakopravnem položaju.

Predlagatelji izredne seje sicer priznavajo, da je bila vladna poteza zakonita, a so prepričani, da je zakon o financiranju volilne in referendumske kampanje, neustaven. Menijo še, da je nezakonito tudi sodelovanje treh državnih podjetij - Slovenske železnice, Dars in 2TDK so namreč odprli transakcijske račune za referendumsko kampanjo. S tem so, tako opozicija kot Kovačič, kršili zakon, ki prepoveduje financiranje s strani državnih podjetij. Bogatajeva je to zavrnila, po njenih besedah razločuje med organizatorji referendumske kampanje in tistimi, ki jo financirajo. O priporočilih bodo poslanci le razpravljali.

Slovenija, Politika
Svojci žrtev z njihovimi fotografijami (photo: Rok Mihevc) Svojci žrtev z njihovimi fotografijami (photo: Rok Mihevc)

Vigilija pred dnevom, ki ga trenutna oblast ne dovoli

Na Trgu republike v Ljubljani je sinoči slovesnost v spomin na žrtve komunističnega nasilja Ker smo ljudje. »V resnici je tako, da ni druge možnosti, kot priznati resnico.« Te besede pokojnega ...

Prostovoljec leta 2024 s podelitvijo priznanj (photo: STA) Prostovoljec leta 2024 s podelitvijo priznanj (photo: STA)

Naj prostovoljec tudi naš sodelavec

Naj prostovoljski projekt lanskega leta je projekt Šola s srcem Srednje gradbene, lesarske in vzgojiteljske šole iz Šolskega centra Novo mesto. Mladinski svet Slovenije ga je nagradil, ker je ...

Matjaž Čadež je vizionar, ki navdušuje tudi v širjenju pomena petih temeljnih vrednot Slovenije (photo: NL) Matjaž Čadež je vizionar, ki navdušuje tudi v širjenju pomena petih temeljnih vrednot Slovenije (photo: NL)

Matjaž Čadež: Na hitro hočemo preveč

Matjaž Čadež je človek navdiha, ki s svojo življenjsko poklicno potjo še danes, ko je že v pokoju, marsikoga navdušuje. Poslovno se je vrsto let kalil v IBM-u, nato na Švedskem in pozneje ...