Svetovalnica o uvajanju v vrtec: Ključni so mirnost, odločnost in zaupanje
| 25.08.2017, 11:31 Rok Mihevc
Pred začetkom šolskega leta smo v Svetovalnici govorili o uvajanju v vrtec. Ponavadi je to tako za malčke kot starše stresno obdobje, zato smo v oddajo povabili vzgojiteljico vrtca Dobrega pastirja Katjo Muhič, ki nam je postregla z nekaj nasveti in koraki.
Katja Muhič je uvodoma pojasnila, da je uvajanje na splošno stresno obdobje za starše, otroke, pa tudi za vzgojitelja. »A če s pozitivno držo sprejmemo te težave in se zavedamo pomembnosti dogodka, ki na glavo obrne vso družino, potem je to lahko tudi lep prehod.«
Nekateri otroci lepo sprejmejo skupino, nove prijatelje in jim je všeč družba. Nekateri pa imajo malo več težav ob dejstvu, da okoli njih kar naenkrat ni osebe, na katero so zelo navezani. Takrat jim je težko, a Muhičeva spodbuja, da se s skupnimi močmi in postopnim uvajanjem da veliko narediti. »Vsak otrok je edinstven, ima lastne želje in potrebe in pri uvajanju moramo biti pozorni na to, da mu prisluhnemo in mu poskušamo olajšati stres ob tem dogodku.«
Je odlašanje vpisa v vrtec dobro?
Naša sogovornica meni, da ni nič narobe, če imajo možnost, da otroci čim dlje ostanejo doma. »Medgeneracijska druženja so dobra tako za otroke, kot za stare starše.« A hkrati vzgojiteljica opozarja, da se moramo za vpis v vrtec odločiti s srcem. »Da smo sami pri sebi prepričani, da je čas zrel in smo v svojo odločitev prepričani. Otrok namreč začuti to mirnost pri starših. In prav mirnost, odločenost in zaupanje v vrtec so ključni, da otroku omogočimo lažje uvajanje.«
Napako starši delajo, ko otroku govorijo, »če ne bo šlo v vrtcu, se boš pa pazil pri babici in dedku«. »To je napačno ravnanje, s tem ima otrok rezervni plan, zato moramo pri svojih odločitvah vztrajati.« Dober način, da se malčki navajajo na stike s sovrstniki je druženje družin med seboj. S tem se bodo po sogovorničinih besedah začeli prilagajati, da npr. igrača, ki so jo želi, ni na voljo samo njemu, ampak jo lahko še kdo drug. »S tem bo vstop otroka v vrtec mnogo lažji.«
Uvajanje otrok v Vrtcu Dobrega pastirja ponavadi traja teden dni. Ta čas razporedijo tako, da je uvajanje otroka najlažje, s tem, da začnejo prvi dan s kakšno urico, ko pride otrok s staršem skupaj v igralnico, si ogleda prijatelje, igrače in hitro ta čas začnejo podaljševati. »Čas z otrokom pa se hkrati krajša. Je pa tudi dobrodošlo, da so starši v tem času doma, na dopustu in so na voljo. To je čas, ko se moramo še bolj posvetiti svojemu otroku, ki rabi bližino po dotiku, sprejetosti in varnosti.«
Starši se skupaj z vzgojiteljem pogovorijo, kaj pričakujejo eni, kaj drugi. Nekaterim vzgojiteljem je dobrodošlo, če so starši aktivni, drugi raje vidijo, da jim pustijo prosto pot. »Starši pa najbolje poznajo svojega otroka in meni je všeč, če skupaj raziskujejo s svojim otrokom in da ko vidijo, da se otrok zaigra, prepoznajo trenutek in stopijo korak nazaj ter mu pustijo samostojnost, da se tudi v konfliktu znajde sam.«
Pomembno je, da starši držijo obljube, da bodo npr. otroka prišli iskati po kosilu. Ko enkrat ne izpolnijo, kar so obljubili, se zaupanje podre in takrat je še huje. »Otrok mora začutiti varnost in šele takrat bo brez težav prišel v vrtec. Le z iskrenim odnosom gradimo dobro počutje otroka v skupini in tudi starši se takrat bolje počutijo.«