Svetovalnica: Zakaj dela na cestah poleti? Tudi hiša se ne gradi pozimi.
| 08.08.2017, 10:42 Rok Mihevc
O zastojih in obnovitvenih delih na avtocestah smo govorili v tokratni Svetovalnici. Z nami je bil predstavnik Družbe za avtoceste Marjan Kolar.
Zakaj dela v poletnem času?
Marjan Kolar uvodoma opozarja, da moramo ločiti vzdrževalna in obnovitvena dela. »Vzdrževalna dela potekajo preko celotnega leta, obsežnejše obnove in večji posegi v infrastrukturo pa se pričnejo ob koncu zime. Ta sezona traja med aprilom in sredino novembra.« To so po Kolarjevih besedah gradbena dela, ki jih je sredi zime nemogoče opravljati. »Tudi hiše ne gradimo pozimi.«
Večkrat na Dars dobijo vprašanje, zakaj dela med turistično sezono ne prekinejo. Marjan Kolar odgovarja, da jih je nemogoče prekiniti in sprostiti promet. »Zato še preden začnemo z obnovo, uredimo vozišče in ga razširimo ter omogočimo, da tudi med delom promet še vedno poteka po dveh pasovih. Sicer ob omejeni hitrosti, a pretočnost je zagotovljena.« Prav tako Kolar poudarja, da dela na avtocestah potekajo 7 dni v tednu, tudi ob sobotah, nedeljah in praznikih, določena dela pa tudi ponoči.
Obveščanje voznikov ob zastojih
V Darsu o stanju in razmerah v prometu aktivno obveščajo preko Prometno informacijskega centra, ki deluje v prostorih nadzornega centra v Dragomlju pri Domžalah. »Obveščamo tudi preko radijskih postaj, prav tako priporočamo obisk spletne strani – promet.si. Določene radijske postaje obveščajo tudi v tujem jeziku. Vso to obveščanje je intenzivno in ažurno, res pa je, da moramo biti tudi vozniki sami aktivni.«
Pravila obnašanja v zastoju
Formalno je hoja po avtocesti prepovedana. Vendar je po sogovornikovih besedah razumljivo, da ob daljšem zastoju človek potrebuje izstopiti iz avtomobila in se pretegniti. »Vseeno ljudi pozivamo, naj bodo previdni, saj so na avtocesti. Takrat naj ljudje stopijo izza jeklene varnostne ograje. Treba pa je tudi spremljati promet, saj se kolona lahko začne pomikati, voznikov pa ni v svojih avtomobilih in se jih čaka, kar pomeni dodatne nepotrebne zastoje.« Zato Kolar še enkrat poziva, da je nujno pozorno spremljanje dogajanja.
Koristni napotki Darsa na spletni strani:
Mejni prehodi
Voznikom priporočamo, da predhodno preverijo stanje na prehodih ter uporabijo manj obremenjene. Zemljevid mejnih prehodov na zunanji schengenski meji si lahko ogledate tu.
Pomembne stvari imejte vedno pri roki
V avtomobilu imejte zadostne količine pijače, dober zemljevid, zdravila … Ne nalagajte prtljage na zadnje police, saj slednja v primeru trka ali ostrega zaviranja lahko poškoduje potnike. Nasvete za varen prevoz prtljage si lahko preberete na tej povezavi.
Vozite zmerno, vnaprej načrtujte pot in postanke
Vročina lahko še poslabša zdravstvene težave ali povzroči utrujenost, zato se za volan usedite povsem spočiti in zdravi. Na daljši poti načrtujte več postankov. Pretegnite se in naredite kratek sprehod. Med prezračevanjem vozila ne pozabite na varnost. Če se oddaljite od vozila, zaprite vsa okna in ga zaklenite. Več o varnem postanku na počivališču si lahko preberete na tej povezavi.
Prometne informacije
Preden se odpravite na pot, se pozanimajte o stanju na cestah. Priporočeni viri informacij:
-spletna stran promet.si, kjer so razvidni tudi podatki o čakalnih dobah na večjih mejnih prehodih s Hrvaško
-operater na 1970 (številka ni brezplačna) ali odzivnik 080 22 44 Prometno-informacijskega centra za državne ceste
-mobilna aplikacija DarsPromet+
-družbena omrežja (@promet_si, @dars_si in facebook.com/Vozimo.pametno)
-prometne informacije radijskih postaj.
Prijetno in varno vožnjo!