Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Tanja DominkoTanja Dominko
Poljska zastava (foto: Wikipedia)
Poljska zastava

Varšava Bruslju: Poljska pravosodna reforma ustreza standardom Evropske unije

Svet | 29.08.2017, 15:15

V teh dneh se izteka rok, ki ga je Evropska komisija postavila Poljski za odgovor na opomin zaradi pravosodne reforme. Vlada v Varšavi je v Bruselj poslala sporočilo, da zavrača kritike. Kot je zapisala, so pomisleki neutemeljeni, dodala je, da spremembe zakonodaje na tem področju ustrezajo standardom povezave.

Poljska naj bi s pravosodno reformo kršila temelje demokratičnih vrednot Evropske unije. Tako je pred časom ocenil prvi podpredsednik Evropske komisije Frans Timmermans. Vladi v Varšavi je zagrozil tudi z uporabo 7. člena pogodbe povezave, ki v skrajnem primeru predvideva odvzem glasovalnih pravic.

Poljska je že dalj časa trn v peti Bruslju. Politični analitik Aleš Maver je v oddaji Spoznanje več, predsodek manj, poudaril, da gre za zelo zapleten in širok problem, upoštevati je treba več stvari. "Srednja Evropa ima v Evropski uniji izredno pomembno vlogo. Odigrala jo je predvsem na zunanjepolitičnem področju. Globoko sem prepričan, da bi na primer brez Poljske, Litve in Latvije v Evropski uniji predvsem politika nekaterih zahodnoevropskih držav do Rusije privedla do številnih težko popravljivih posledic." Po Mavrovih besedah so srednjeevropske države pomembne zaradi uravnoteževanja Evropske unije. "Predvsem Poljska, Madžarska in baltske države so protiutež nekaterim trendom v razvoju liberalne demokracije v Zahodni Evropi, ki so v zadnjih letih zelo napredovali in niso vsi pozitivni."

Maver je opozoril, da je zahodnoevropskih državah vse več tem, o katerih se sploh ne bi več razpravljalo. S krizo s prebežniki je na tem delu stare celine narasel tudi strah pred lastno identiteto. "V tem smislu je prispevek srednjeevropskih držav nujen in nepogrešljiv. Če bi šli posegi Evropske unije v to smer, da se prav ta posebnost srednjeevropske poti črta in odmisli, bi bila to velika napaka."

Kljub temu se Mavru zdi, da so nekateri trenutni ukrepi Poljske le pretirani, saj so velika večina tamkajšnje javnosti in obe vodilni stranki vseskozi razumeli razhod s komunističnim režimom kot samoumeven. "Na tej točki je kritika Evropske unije vsekakor upravičena. Ni pa upravičeno uniformiranje in predpisovanje nekaterih zahodnoevropskih rešitev, ki so zelo problematične, tudi Srednji Evropi, ki lahko ponudi svoje rešitve."

Maver je zaznal, da je poznavanje zgodovine in posebnosti Srednje Evrope v nekaterih zahodnoevropskih državah in politikih katastrofalno. Tudi ta ignoranca je po njegovem prepričanju velika težava.

Svet, Evropska Unija
Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc) Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc)

Do konca koncerta Klic dobrote zbrali ...

Slovenska karitas je pripavila že 34. dobrodelni koncert Klic dobrote za slovenske družine v stiski. Iz dvorane Golovec v Celju so ga lahko neposredno spremljali gledalci RTV SLO 1 in poslušalci ...

Skupinska fotografija radijskih sodelavcev (photo: Rok Mihevc) Skupinska fotografija radijskih sodelavcev (photo: Rok Mihevc)

30 let največje slovenske župnije

28. november je za Radio Ognjišče že tri desetletja prazničen. Na ta dan leta 1994 smo v ljubljanskem studiu, ki se nahaja v polkletnih prostorih Zavoda svetega Stanislava, začeli z oddajanjem ...

Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc) Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc)

30 let Radia Ognjišče: O medijih z mediji

V oddaji Pogovor o smo gostili pomembne soustvarjalce slovenskega medijskega prostora in se posvetili aktualnemu stanju in spremembam v preteklih treh desetletjih. Med sogovorniki so bili ...