Leto dni po uničujočem potresu v osrednji Italiji življenje še daleč od običajnega
Svet | 24.08.2017, 00:30
Mineva leto dni, odkar je osrednjo Italijo stresel silovit potres. Številna območja so še vedno v ruševinah, življenje je še daleč od starih tirnic, prebivalci so obupani. V Rimu obljubljajo, da bodo pospešili obnovo.
24. avgusta lani so se ponoči v osrednji Italiji silovito stresla tla. Potres z magnitudo 6,2 in žariščem v Amatriceju smo čutili tudi v Sloveniji, prizadel je 130 krajev v deželah Lacij, Umbrija, Abruci in Marke. Potres in številni sunki, ki so sledili, je zahteval 299 življenj. 65.000 ljudi je ostalo brez strehe nad glavo.
Nekaj mest je bilo po naravni katastrofi videti kot po bombnem napadu, tresenje tal jih je skoraj zravnalo z zemljo. Škodo so še povečali potresi, ki so območje prizadeli lansko jesen in v začetku tega leta. Tresenje tal je v osrednji Italiji povzročilo skupaj za 23 milijard evrov škode. Marsikje so ruševine ostale vse do danes, kar je v italijanski javnosti sprožilo številne kritike in tudi proteste med obupanimi prebivalci. Odstranjevanje ovira birokracija, upočasnila ga je tudi huda zima. Premier Paolo Gentiloni je v tem tednu obljubil večje prizadevanje za obnovo, čeprav je priznal, da kljub znatnim sredstvom, ki jih vlada namenja za to, ne gre vse dovolj hitro.
V Amatriceju je ostalo 1400 od nekdaj 2600 prebivalcev. Do zdaj so tam postavili 200 montažnih hiš, do konca meseca naj bi jih v mesto dostavili še 200. Znova je odprta veleblagovnica in nekaj trgovin. A življenje je še daleč od normalnega. Med drugim je drugače tudi zato, ker v tradicionalna letovišča v tem delu države ne prihajajo več turisti, saj tam ni ne dovolj hotelskih postelj zanje ne restavracij.
Lokalni skupnosti ob strani stoji krajevna Cerkev. Italijanska škofovska konferenca in njene dobrodelne ustanove, med njimi Karitas, vse od tragedije zbirajo sredstva za različne potrebe na prizadetih območjih. Podporo tamkajšnjim ljudem vseskozi zagotavlja tudi papež Frančišek, ki je lansko jesen obiskal Amatrice, nato je januarja v Vatikanu sprejel prebivalce osrednje Italije, ki jih je prizadel potres. Takrat jih je spodbudil k novemu začetku in jim položil na srce, naj se ne odpovedo sanjam. "Znova zgraditi najprej srca in nato hiše … Znova zgraditi človeško družbeno tkivo, cerkveno skupnost …" Tako so se glasile njegove besede. V začetku poletja je papež Frančišek prav tako v Vatikanu pozdravil otroke z območij, ki jih je uničila naravna katastrofa. "Doživeli ste nekaj groznega. Katastrofo. In katastrofe ranijo dušo. Toda Gospod nam pomaga, da si opomoremo," je poudaril po pogovoru z njimi.