Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Tanja DominkoTanja Dominko

Dr. Dobovšek: Teroristični napadi nas ne smejo prestrašiti

| 18.08.2017, 13:05 Rok Mihevc

Profesor za področje kriminologije dr. Bojan Dobovšek v zvezi z včerajšnjima terorisitčnima napadoma v Španiji, ki sta terjala najmanj 14 življenj, pravi, da je bistveno, da se omogoči čim boljše preiskovanje vseh okoliščin in povezav med napadalci in morebitnimi drugimi nevarnimi osebami. Zato je bistveno »odkriti in preprečiti nova dejanja in raziskati kaj in kako je šlo narobe ter kaj bi lahko bilo bolje v bodočih primerih.«

V Barceloni smo lahko videli, v zadnjem času zelo priljubljeno obliko napada, ko nekdo z vozilom zapelje v množico. Dr. Dobovšek pojasnjuje, da se teroristične mreže med drugim odkriva s sledenjem toku denarja in nabavi orožja. »Zato so zadnji teroristični napadi izvedeni tako, da so sredstva zelo enostavna in vsakdanja, da se jih ne da odkriti. Še posebej značilno za manjše skupino, ki se jih je odkrivalo po financah ali eksplozivnih telesih. Za te napade zadnje čase, pa potrebuješ čisto vsakdanje stvari, ali avto ali kamion in podobno, s čimer je težje odkrivati storilce.«

Odgovornost za napad je prevzela Islamska država. Ta skrajna skupina je v zadnjem obdobju v Siriji in Iraku izgubila velik del ozemlja. Mednarodna koalicija pa nadaljuje z napadi na njene položaje, zato bi lahko bila v kratkem v veliki meri poražena. Vendar pa dr. Dobovšek pravi, da s tem teroristične nevarnosti še zdaleč ni konec. »V kolikor zatreš eno skupino, se ti ideologi in vrh terorističnih organizacij preselijo v drugo državo ali skušajo izvesti svoj nov projekt. V popolnosti se tega ne da uničiti, omejuje se jih kolikor se da, ne moremo pa pričakovati, da bodo ta dejanja povsem ugasnila, ampak se bodo spremenila. Če jih odkrijemo in se jih odstrani, potem takšna organizacija zamre za nekaj časa in se preseli. Te akcije so potrebne in je potrebno delovati preventivno, seveda je pa največ uspeha v tem, da se doseže mir in stabilnost v celotni regiji.«

Ob tem sogovornik dodaja še, da nas teroristični napadi ne smejo prestrašiti, saj je prav to njihov namen. Vseeno pa priporoča, da ravnamo preventivno in ob potovanjih preverjamo varnostne situacije, se izogibamo morebitnih incidentov, svojce obvestimo o tem, kje se nahajamo ter da se pozanimamo o konzularni pomoči v konkretni državi.

Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc) Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc)

Do konca koncerta Klic dobrote zbrali ...

Slovenska karitas je pripavila že 34. dobrodelni koncert Klic dobrote za slovenske družine v stiski. Iz dvorane Golovec v Celju so ga lahko neposredno spremljali gledalci RTV SLO 1 in poslušalci ...

Skupinska fotografija radijskih sodelavcev (photo: Rok Mihevc) Skupinska fotografija radijskih sodelavcev (photo: Rok Mihevc)

30 let največje slovenske župnije

28. november je za Radio Ognjišče že tri desetletja prazničen. Na ta dan leta 1994 smo v ljubljanskem studiu, ki se nahaja v polkletnih prostorih Zavoda svetega Stanislava, začeli z oddajanjem ...

Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc) Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc)

30 let Radia Ognjišče: O medijih z mediji

V oddaji Pogovor o smo gostili pomembne soustvarjalce slovenskega medijskega prostora in se posvetili aktualnemu stanju in spremembam v preteklih treh desetletjih. Med sogovorniki so bili ...