Blaž LesnikBlaž Lesnik
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Alen SalihovićAlen Salihović

Katoličani z otoka Guam združeni v molitvi za mir

Svet | 14.08.2017, 15:58 Tone Gorjup

Na večinsko katoliškem otoku Guam sredi Tihega oceana, so pri včerajšnjih nedeljskih mašah molili za mir. Ob grožnji Severne Koreje, da bo napadla ta ameriški otok, niso prestrašeni, so pa zaskrbljeni. Oblasti na otoku jim zagotavljajo, da jim vojska zagotavlja varnost. Medtem o zaostritvi odnosov med Severno Korejo in ZDA razpravlja tudi politični in varnostni odbor EU.

Stolni župnik in rektor Marijine bazilike (Dulce Nombre de Maria Cathedral) Paul Gofigan je svojo pridigo začel z zanimivim vpašanjem: »Če bi imeli na voljo 14 minut za odločitev, kaj narediti z našim življenjem, bi imeli dovolj časa za to?« Pri tem je izhajal iz podatka, ki ga je navedlo varnostna služba na otoku, koliko časa bi imeli prebivalci, če bi Severna Koreja res izstrelila rakete. V nadaljevanju je v ljudeh skušal predvsem utrditi zaupanje v Boga in jih povabil k molitvi. Novinarju, pa je pred mašo povedal: »Zelo težko je najti prave besede ... še posebej ob grožnji jedrskega napada, ki je bila izrečena, je res težko ljudem govoriti o notranjem miru.« Verniki so se sicer tudi popoldne marsikje, ne le v cerkvah ampak tudi v parkih in drugih mestih zbrali k molitvi za mir na otoku in drugod po svetu. Več srečanj je potekalo v znamenju stoletnice Marijinih prikazovanj v Fatimi.

Tudi sporočilo, ki ga je konec tedna objavila nadškofija Agana, priporoča vsem, naj v teh težkih in negotovih časih, ko je na preizkušnji svetovni mir, ostanejo zvesti Bogu in naj ne prenehajo moliti. Spodbuja jih, naj molijo za voditelje Združenih držav in vseh dežel sveta, da bi z modrostjo in razumnostjo pospeševali mir in ne vojne. Guverner otoka Eddie Calvo svetuje prebivalcem, med katerimi je kar 85 odstotkov katoličanov, naj ostanejo mirni in naj zaupajo, da je varnost otoka v dobrih rokah. V vojaških oporiščih imajo, kot je dejal, vse pod nadzorom. Otok Guam, ki je nahaja v severnem delu Tihega oceana, je zares osamljen, saj mu je najbližja Mikronezija 570 milj daleč.

Visoka zunanjepolitična predstavnica EU Federica Mogherini je medtem sklicala izredno srečanje političnega in varnostnega odbora EU na temo Severne Koreje. Na njem govorijo o "možnih prihodnjih korakih" v zvezi s situacijo v tej državi. Odbor sicer sestavljajo veleposlaniki držav članic EU v Bruslju. Prva prihodnja redna seja odbora je sicer napovedana za 31. avgust. Do sklica izrednega srečanja je prišlo po zadnjih raketnih preizkusih Pjongjanga, pa tudi zaostrovanju retorike med ameriškim predsednikom Donaldom Trumpom in severnokorejskim režimom, kjer je tudi grožnja z raketnim napadom na otok Guam, kjer je tudi pomembno ameriško vojaško oporišče. Severna Koreja je poklicala svoje veleposlanike iz pomembnejših držav na posvetovanja. Po podatkih osrednje južnokorejske tiskovne agencije so na sestanku zagotovo veleposlaniki na Kitajskem, v Rusiji in Združenih narodih. Sestanek bi bil lahko del rednih posvetov diplomacije, lahko pa je povezan tudi s položajem, v katerem se je znašla država po raketnih preizkusih, zaostritvijo ukrepov Združenih narodov in krepitvijo vojne retorike Washingtona in tudi Pjongjanga. Na ukrepe je tokrat pristala tudi Kitajska, ki bo z jutrišnjim dnem iz Severne Koreje prenehala uvažati železo, železovo rudo ter ribe in morske sadeže.

Svet, Cerkev po svetu
Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: ) Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: )

Živela sem z romantičnim narcisom

Vse, kar si je Petra Strelec želela, je bila ljubezen, spoštovanje, nežnost in varnost. Vse tisto torej, kar ji je manjkalo v zgodnjem otroštvu, je iskala v moškem. Tega ni našla. V času ...

Mihaela Terkov (photo: Maja Morela) Mihaela Terkov (photo: Maja Morela)

In kako diši ljubezen ...

S tokratno gostjo, profesorico biologije na Gimnaziji in veterinarski šoli v Ljubljani, Mihaelo Terkov smo se pogovarjali o pomenu sočutja do starejših. Kot prostovoljka pri Hospicu se je odločila ...